Samotne rodzicielstwo
W Polsce jest 11 razy więcej samotnych matek, niż ojców, którzy sami wychowują dzieci. Jak kobiety radzą sobie z tym wyzwaniem? Na jaką pomoc mogą liczyć? Czy ta pomoc jest wystarczająca? Gośćmi audycji O sobie samych były: Magdalena Florkowska, mama samotnie wychowująca dwunastoletnią córkę i Aleksandra Kling - kierowniczka Domu Samotnej Matki w Zielonce, który prowadzi Caritas.
2017-09-26, 14:05
Posłuchaj
- W tej chwili jestem na innym etapie, ale każdego dnia walczę o szczęście – powiedziała Magdalena Florkowska. - Na samotne wychowywanie dziecka składa się wiele czynników. Nie tylko materialne, ale i emocjonalne, a także sytuacje, które powodują że kobieta nie może odnaleźć się zawodowo. Samotne matki są często pozostawione same sobie, bez wsparcia rodziny, wówczas ich sytuacja może się czasem ocierać o tragedie – dodała gość audycji.
Samotne matki mogą liczyć na wsparcie Ośrodków Pomocy Społecznej. Przysługują im świadczenia rodzicielskie takie jak: 500 plus, dodatek do samotnego rodzicielstwa, dodatek rodzicielski i inne rodzaje wsparcia. Stąd mamy, które chcą pracować, dokonują czasem wyboru aby zostać w domu z dzieckiem, ponieważ jest to dla nich bardziej korzystne. – Idąc do pracy kobieta może stracić świadczenia, a jednocześnie musi zapłacić za prywatne placówki opiekuńcze dla dziecka. Opłacalne jest więc czasem pozostanie w domu – powiedziała Aleksandra Kling.
Jak podkreśliła Magdalena Florkowska prośba o pomoc, która łączy się z wizytą w urzędzie i opowieścią o swoich problemach obcym ludziom jest czasem bardzo trudna. - Nie uzyskałam takiego wsparcia i musiałam sobie radzić sama. Wtedy z pomocą przyszli ludzie z mojego otoczenia – powiedziała samotna matka.
W audycji zaprezentowany został również reportaż Marty Rebzdy „Samotna walka”.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Olga Mickiewicz-Adamowicz
Polskie Radio 24/kawa
O sobie samych w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_____________________
REKLAMA
Data emisji: 24.09.17
Godzina emisji: 22.10
REKLAMA