Pierwsze wakacje bez roamingu. Europejczycy zadowoleni, operatorzy liczą straty

Tego lata mieszkańcy Unii Europejskiej po raz pierwszy mogli korzystać z telefonów komórkowych za granicą w taki sam sposób jak w kraju. Czas na pierwsze podsumowania.

2017-09-28, 17:19

Pierwsze wakacje bez roamingu. Europejczycy zadowoleni, operatorzy liczą straty
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

O skutkach zniesienia roamingu w Unii Europejskiej Sylwia Zadrożna rozmawia z Łukaszem Puchałą z Urzędu Komunikacji Elektronicznej
+
Dodaj do playlisty

Z badania Eurobarometr Flash wynika, że zdecydowana większość Europejczyków już teraz dostrzega korzyści wynikające z roamingu bez dodatkowych opłat. 71 procent uczestników badania wie, że opłaty roamingowe zostały zniesione, a 72 procent twierdzi, że oni sami lub ich znajomi odniosą w związku z tym korzyści.

Chętniej korzystamy z komórek poza krajem

 
Jak mówił w radiowej Jedynce Łukasz Puchała z Departamentu Polityki Konsumenckiej w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej - abonenci w czasie tych pierwszych wakacji bez roamingu coraz śmielej korzystali ze swoich telefonów za granicą. Jak wskazywał Łukasz Puchała, podwoił się odsetek klientów, którzy nie boją się dzwonić ze swoich komórek poza krajem. Najwięcej jednak wzrósł odsetek osób, korzystających za granicą z usług transmisji danych, a więc na przykład dostępu do internetu.

Operatorzy na zniesieniu roamingu stracili

Abonenci się cieszą, ale operatorzy liczą straty i składają wnioski do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o możliwość wprowadzenia dodatkowych opłat w roamingu dla klientów. Jak poinformował Łukasz Puchała, do tej pory o wsparcie zwróciło się 10 dostawców sieci GSM, z tym że - mówił gość Jedynki - operatorzy we wnioskach jedynie prognozują, jakie będą ich straty z tytułu zniesienia roamingu. - Nasza zgoda umożliwia dostawcy jedynie doliczanie dodatkowej opłaty w ramach obowiązujących cenników. Dostawca, który uzyska zgodę prezesa UKE, będzie musiał zmienić swoje cenniki, nakładając taką dokładową opłatę w roamingu - wyjaśniał Łukasz Puchała. Dodał przy tym, że prezes UKE dokładnie sprecyzuje m.in. wysokość tych dopłat.

Internet za granicą bez obaw o stan portfela

 
Przypomnijmy - od 15 czerwca 2017 roku Europejczycy mogą korzystać ze swoich telefonów komórkowych (telefonować, esemesować i pobierać dane) w całej Unii bez dodatkowych opłat za roaming. Oznacza to, że za granicą można korzystać z komórki dokładnie tak samo jak w kraju i nie trzeba martwić się, że po powrocie będzie na nas czekał wysoki rachunek.

Jedynka, Sylwia Zadrożna, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej