Rynek pracy ma problem z młodymi ludźmi. Nie uczą się, ani nie podejmują pracy
Polski rynek pracy musi sie zmierzyć z nowym problemem dotyczącym młodych osób. Co szósty młody człowiek w Polsce w wieku 20-24 lata ani się nie uczy ani nie pracuje.
2017-09-29, 19:45
Posłuchaj
− To zła informacja dla całego rynku -mówi Marcin Ganclerz z Work Service.
− A to dlatego, że już teraz mamy ogromne deficyty pracowników na rynku, których nie ma gdzie znaleźć, mówi gość Polskiego Radia 24.
Na rynku pracy coraz mniej chętnych do pracy
I przypomina, że ponad połowa firm, które badał Work Service, miała problemy ze znalezieniem pracowników i to.
− I to, że tak wiele młodych osób nie podejmuje pracy ani się nie uczy jest dodatkową stratą dla rynku pracy, podkreśla Ganclerz.
REKLAMA
Moda na młodych nieaktywnych przyszła do Polski z Europy zachodniej
Nie tylko Polska ma problem z aktywnością zawodową młodych ludzi. Bierność edukacyjna i zawodowa nie jest niczym nowym także w Europie Zachodniej.
Jak zauważa gość Polskiego Radia 24, ta bierność młodych osób przyszła do nas z Europy Zachodniej.
−Jeszcze w Polsce nie jest tak źle jak we Włoszech, gdzie 3 na 10 młodych ludzi nie podejmuje pracy, w Grecji, gdzie stanowią oni 23 proc., czy w Hiszpanii – ponad 21 procent, ale jest to znacznie gorzej niż w Danii, Szwecji czy Holandii, mówi gość Polskiego Radia.
Polska będzie musiała się zmierzyć z tym problemem, gdyż nie możemy sobie pozwolić na to, aby tak wielu młodych ludzi nie podejmowało żadnej aktywności zawodowej, mówi Marcin Ganclerz.
W całej Unii Europejskiej 5 mln młodych nie uczy się i nie pracuje. W Polsce do tej pory nie mieliśmy z tym kłopotów na taką skalę, teraz i my musimy się z nimi zmierzyć. Znalezienie skutecznego sposobu będzie jednym z największych wyzwań dla rynku pracy, który bez dopływu dodatkowych rąk może wkrótce dojść do ściany.
Elżbieta Szczerbak, jk
REKLAMA