Wiesław Michnikowski - genialny aktor czy mistrz kabaretu?

W wieku 95 lat zmarł aktor teatralny, kabaretowy i filmowy Wiesław Michnikowski. Był wykonawcą słynnych przebojów Kabaretu Starszych Panów, m.in. "Wesołe jest życie staruszka", "Addio pomidory" czy "Jeżeli kochać", odtwórca pamiętnej roli Jej Ekscelencji w "Seksmisji" Juliusza Machulskiego. Miał 95 lat. Mistrza sceny filmowej i kabaretowej wspominała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Wajda – historyk filmu i redaktorka Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

2017-09-30, 15:05

Wiesław Michnikowski - genialny aktor czy mistrz kabaretu?

Posłuchaj

30.09.17 Wiesław Michnikowski - genialny aktor czy mistrz kabaretu?
+
Dodaj do playlisty

Wybitny aktor komediowy zagrał w ok. 50 filmach i serialach telewizyjnych, występował też w kabarecie, sam uważał się jednak przede wszystkim za aktora teatralnego.

Zdaniem Katarzyny Wajdy, kojarzymy Wiesława Michnikowskiego głównie z kabaretu, który dał mu popularność, ale nie byłby mistrzem tego gatunku, gdyby nie był genialnym aktorem. - Miał szczęście, że trafił na największych powojennych mistrzów, takich jak Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski czy Edward Dziewoński. Mniejsze szczęście miał do reżyserów filmowych – powiedziała gość Polskiego Radia.

Wybrał kabaret, który nie był jeszcze sztuką masową, ale elitarną przeznaczoną dla inteligencji. – Przede wszystkim teksty były inne, bo ówczesny kabaret to był odmienny rodzaj humoru. Jeżeli przypomnimy sobie surrealistyczny Kabaret Starszych Panów, to były pastisze różnych gatunków do interpretacji dla wybitnych aktorów – powiedziała Katarzyna Wajda.

Wiesław Michnikowski był aktorem charakterystycznym, nie zagrał nigdy głównej roli, ponieważ z takimi jak on polskie kino miało problem. – Trudno było pisać scenariusze pod takich aktorów, zapełniają więc zwykle drugi lub trzeci plan – dodała historyk filmu.

REKLAMA

Wiesław Antoni Michnikowski urodził się 3 czerwca 1922 roku w Warszawie. W 1946 roku ukończył Szkołę Dramatyczną Karola Borowskiego w Lublinie. Następnie związał się z teatrami Lublina, by po kilku latach zadebiutować na scenach warszawskich. W stolicy występował na deskach Klasycznego, Młodej Warszawy, Komedii, Współczesnego i Polskiego. Ceniony za rolę Nicka w "Marii Stuart" Słowackiego, Figara w "Weselu Figara" Beaumarchais'a i Strzałki w "Skąpcu" Moliera. Między innymi we Współczesnym grał obok Tadeusza Łomnickiego i Barbary Krafftówny. 

Wiesław Michnikowski wystąpił w znanym serialu "W labiryncie", w obrazach "Opowiadanie wariackie", "Pokój 107" i "Skutki noszenia kapelusza w maju". Za rolę profesora Korczyńskiego w tym ostatnim otrzymał Nagrodę Jury Dziecięcego "Marcinek". Poza gościnnymi występami w serialu "Na dobre i na złe", jedną ze stałych ról Michnikowskiego była kreacja mecenasa Stefana Czernika w serialu "Zespół adwokacki". 

Przez wiele lat Wiesław Michnikowski użyczał swojego głosu postaci Papy Smerfa w popularnej dobranocce. Grał też role dubbingowe w filmach: "Iniemamocnych", "Pinokio", "Śnięty Mikołaj II", "Rodzinka Robinsonów".

Kilkadziesiąt lat współpracował zaś z Polskim Radiem, między innymi w "Podwieczorku przy mikrofonie", Teatrze Polskiego Radia i słuchowiskach dla dzieci. W telewizji zagrał w blisko dwustu programach. Piosenki wykonywane przez Wiesława Michnikowskiego u Starszych Panów, nie tylko przyniosły aktorowi ogromną popularność, lecz także nie poddały się upływowi czasu. Nadal bawią subtelnym humorem i erudycją takie utwory, jak: "Odrobina mężczyzny na co dzień", "Bo we mnie jest seks" czy "Już kąpiesz się nie dla mnie". 

REKLAMA

W 2006 roku aktor był laureatem nagrody "Splendor Splendorów", przyznanej wówczas po raz pierwszy w historii Polskiego Radia. Otrzymał też Wielką Nagrodę za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. Został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem zasłużony kulturze Gloria Artis. 

Aktor został odznaczony między innymi złotą odznaką honorową "Za zasługi dla Warszawy", nagrodą "Złotych Spinek" przyznaną podczas uroczystości "Telekamer 2003", Medalem Osterwy z okazji 50-lecia pracy scenicznej oraz Nagrodą za Całokształt Twórczości na 8. Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku w 2007 roku. W 2011 roku odebrał Nagrodę imienia Cypriana Kamila Norwida "Dzieło Życia".

Gospodarzem audycji był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24

REKLAMA

_____________________

Data emisji: 30.09.17

Godzina emisji: 14.10

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej