Kwartet bliskowschodni apeluje do Izraela

Obradujący w Moskwie kwartet bliskowschodni, skupiający przedstawicieli ONZ, UE, USA i Rosji, wezwał w piątek Izrael do całkowitego wstrzymania budowy żydowskich osiedli na okupowanych ziemiach palestyńskich - poinformowało w piątek to gremium w komunikacie.

2010-03-19, 11:47

Kwartet bliskowschodni apeluje do Izraela

"Kwartet wzywa izraelski rząd do zamrożenia wszelkiej kolonizacji, w tym (podejmowanej ze względu na) naturalny przyrost (populacji), demontażu wszystkich wysuniętych posterunków wojskowych zbudowanych od marca 2001 roku oraz do powstrzymania się od wyburzania domów i eksmisji we Wschodniej Jerozolimie" - oświadczył na konferencji prasowej sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Jednocześnie kwartet wyraził "głębokie zaniepokojenie" pogorszeniem sytuacji w Gazie, zwłaszcza sytuacji humanitarnej i praw człowieka tamtejszej ludności cywilnej".

Kwartet wyraził nadzieję, że negocjacje dotyczące sytuacji na Bliskim Wschodzie zostaną uregulowane w ciągu 24 miesięcy. Porozumienie powinno zakładać "zakończenie okupacji (terytoriów palestyńskich) rozpoczętej przez Izrael w 1967 roku i powstanie niepodległego i demokratycznego państwa palestyńskiego, żyjącego w pokoju i bezpieczeństwie obok Izraela i innych swoich sąsiadów" - napisano w komunikacie.

Zadowolenie z piątkowej deklaracji kwartetu wyraziły władze Autonomii Palestyńskiej.

REKLAMA

W moskiewskim spotkaniu udział biorą: amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Negocjacje izraelsko-palestyńskie zostały zawieszone w grudniu 2008 roku, po rozpoczęciu przez Izrael ofensywy w Strefie Gazy.

Palestyńczycy domagają się całkowitego wstrzymania budowy osiedli żydowskich we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu Jordanu, uznając to za warunek wznowienia rozmów. Chcieliby, aby Wschodnia Jerozolima, zaanektowana przez Izrael w 1967 roku, była stolicą ich przyszłego państwa. Izrael nie godzi się jednak na podział miasta.

Plany budowy 1600 nowych domów dla Żydów we Wschodniej Jerozolimie Izrael ogłosił 9 marca, podczas wizyty wiceprezydenta USA Joe Bidena w tym kraju. Decyzja położyła się cieniem na wizycie Bidena, której celem było wsparcie negocjacji pokojowych Izraela z Palestyńczykami. Ostro sprzeciwiły się jej również strona palestyńska oraz wiele państw i organizacji, w tym kwartet bliskowschodni.

rr, PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej