Abp Gądecki: rozpoczyna się proces beatyfikacyjny abp. Antoniego Baraniaka

Rozpoczynamy proces beatyfikacyjny abp. Antoniego Baraniaka, męczennika systemu komunistycznego, prześladowanego i torturowanego w więzieniu przez stalinowskich śledczych – poinformował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. 

2017-10-06, 15:10

Abp Gądecki: rozpoczyna się proces beatyfikacyjny abp. Antoniego Baraniaka
Na zdjęciu archiwalnym z 15.10.1972 r. arcybiskup metropolita poznański Antoni Baraniak (w mitrze i z pastorałem) podczas konsekracji kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w parafii Opatrzności Bożej. Nz. również kardynałowie: prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Paolo Bertoli (L), arcybiskup Filadelfii John Joseph Krol (C), pry. Foto: PAP/Witold Rozmysłowicz

Posłuchaj

Episkopat zapowiedział otwarcie procesu beatyfikacyjnego arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Abp Gądecki mówił o tym w Belwederze podczas sesji naukowej upamiętniającej abp. Baraniaka z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Hierarcha podkreślił, że abp Baraniak - sekretarz dwóch prymasów Polski kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego -odegrał dużą rolę w powojennej historii Polski. Przypomniał, że w latach 1953 – 1955 abp Baraniak był prześladowany i torturowany w więzieniu przez stalinowskich śledczych, którzy próbowali złamać duchownego i wymusić na nim zeznania obciążające prymasa Wyszyńskiego. Podczas przetrzymywania w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, abp Baraniak był przesłuchiwany 145 razy.

Powiązany Artykuł

duda1200.jpg
Uroczystości upamiętniające arcybiskupa Antoniego Baraniaka

- Nie załamał się, nie poddał żadnym naciskom, pozostał wierny Kościołowi i ojczyźnie, nie zdradził prymasa Wyszyńskiego. Może stanowić wspaniały wzór do kształtowania charakteru i sumienia. To człowiek niezłomny – powiedział abp Gądecki.

Dodał, że abp Baraniak "jest postacią nadzwyczajną przez cierpienia, które zniósł dzięki zaufaniu do Maryi". - Wierni zawsze patrzyli na niego jako na męczennika, jako na człowieka godnego największej wiary, a jednocześnie bardzo utalentowanego salezjanina, oddanego całkowicie dzieciom i młodzieży – podkreślił abp Gądecki.

REKLAMA


Proces beatyfikacyjny może się rozpocząć najwcześniej 5 lat po śmierci kandydata i jest prowadzony przez Trybunał Beatyfikacyjny, na którego czele stoi postulator. Początkowo polega na zebraniu dokumentacji na szczeblu lokalnym, w diecezji do której należał kandydat.

Następnie wniosek o beatyfikację przekazywany jest Stolicy Apostolskiej, gdzie rozpatruje go specjalna komisja. Kluczowymi momentami procesu są stwierdzenie heroiczności cnót oraz kanoniczne uznanie cudu, który dokonał się za jego wstawiennictwem kandydata - wyjątkiem są procesy męczenników, gdzie do beatyfikacji cud nie jest wymagany.

Abp Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 r. W młodości wstąpił do Towarzystwa św. Franciszka Salezego (salezjanów). Przed wojną został sekretarzem ówczesnego prymasa Polski, kard. Augusta Hlonda, a po wojnie - prymasa Wyszyńskiego. W 1951 r. papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Został aresztowany w nocy z 25 na 26 września 1953 r.

REKLAMA

W czasie trwającego wiele miesięcy brutalnego śledztwa komuniści bezskutecznie usiłowali wymusić na duchownym zeznania obciążające Wyszyńskiego. Zeznania te miały skompromitować prymasa w pokazowym procesie, a w konsekwencji doprowadzić do osłabienia pozycji Kościoła w Polsce. Zachowało się ponad 140 protokołów z przesłuchań Baraniaka; więźnia trzymano m.in. w tzw. karcerze mokrym, w którym przez długi czas przebywał w wodzie, a na głowę spadały mu odchody. Ciężko chory, wolność odzyskał w październiku 1956 roku.

Po wyjściu na wolność w 1957 r. został metropolitą poznańskim. Mimo sprzeciwu władz, w 1966 r. zorganizował w Poznaniu obchody Milenium Chrztu Polski. Zmarł po długiej chorobie 13 sierpnia 1977 r., został pochowany w podziemiach poznańskiej katedry. O życiu abp. Baraniaka powstał film: "Żołnierz Niezłomny Kościoła".

pp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej