Nextbike Polska dokonuje "rowerolucji". Tomasz Wojtkiewicz gościem "Ludzi gospodarki"

Tomasz Wojtkiewicz o swojej firmie żartobliwie mówi, że dokonuje ona Polsce "rowerolucji". I trudno choćby częściowo z tym się nie zgodzić, bo spółka, której jest prezesem, czyli Nextbike Polska, jako operator rowerów miejskich kontroluje zdecydowaną większość tego rynku. Gościa "Ludzi gospodarki" pytaliśmy między innymi o źródła sukcesu jego firmy i o modę na jazdę rowerem, jaka zapanowała wśród Polaków.

2017-10-08, 16:00

Nextbike Polska dokonuje "rowerolucji". Tomasz Wojtkiewicz gościem "Ludzi gospodarki"
Prezes NextBike Tomasz Wojtkiewicz. Foto: Nextbike.pl

Posłuchaj

Ludzie Gospodarki - Tomasz Wojtkiewicz (Sylwia Zadrożna)
+
Dodaj do playlisty

Nasz dzisiejszy gość pochodzi z Wrocławia, gdzie na rowerach jeżdżono od zawsze. Wspomina, że już w czasie studiów kupował za grosze używane holenderki i je "zajeżdżał na śmierć. Rowery były też jego głównym środkiem lokomocji w Stanach Zjednoczonych i w Azji, gdzie obserwował, jak wielką rolę odgrywają w systemie transportu.

Tomasz Wojtkiewicz od maja 2012 roku jest prezesem Nextbike Polska, operatora rowerów miejskich, do którego należy ponad 80 procent rynku.

Pod opieką Nextbike kilkanaście tysięcy rowerów

- Dokonujemy w Polsce "rowerolucjI" - żartuje nasz gość. - Promujemy rower jako ekologiczny środek transportu i dzisiaj zarządzamy flotą 12 tysięcy z blisko 15 tysięcy rowerów miejskich w Polsce - mówi Wojtkiewicz. Firma jest obecna w 28 samorządach, w dużych miastach takich jak Poznań, Wrocław, Łódź, Warszawa czy Katowice, ale również w mniejszych, takich jak Konstancin Jeziorna pod Warszawą czy Świdnik koło Lublina. Przeprowadziła też pilotaże w Pszczynie i Grodzisku Mazowieckim.

Z tych rowerów korzysta już ponad milion 300 tysięcy osób. Od początku naszej działalności mieliśmy już ponad 26 milionów podróży - wylicza prezes - a intensywność wypożyczeń ostatnio się podwaja. Średnio można powiedzieć, że mamy 4- 6 wypożyczeń na rower dziennie. Przykładowo, w Warszawie która ma blisko 5 tysięcy rowerów miejskich, pewnego dnia w czerwcu dokonano ponad 42 tysiące wypożyczeń - to rekordowa liczba - mówi nasz gość.

Rowerowa moda

- Polacy pokochali rowery, bo mamy modę na życie eko i bycie fit, chcemy dbać o środowisko. Z kolei miasta, które też chcą być bardziej ekologiczne - dzięki systemom rowerów miejskich rozwiązują różne problemy, walczą ze smogiem, korkami czy brakiem miejsc do parkowania. Coraz bardziej popularna staje się również ekonomia współdzielenia - wylicza Wojtkiewicz. Dodatkowo samorządy inwestują w rozwój infrastruktury, między innymi w budowę ścieżek rowerowych. Tu nastąpiła diametralna zmiana. Jak mówi prezes Nextbike Polska - dzisiaj nikogo już nie trzeba do rowerów przekonywać. Wrocław kiedy w 2011 roku - jako pierwsze miasto w Polsce - startował z systemem rowerów miejskich na infrastrukturę wydawał około 2 i pół miliona złotych. Dzisiaj jego budżet na ten cel wynosi około 25 milionów rocznie. Podobnie jest w innych miastach. Nadal jednak wiele pracy przed nami - i to zarówno w zakresie infrastruktury, jak również budowania świadomości.

- Stąd nasz wspólny projekt z PKN Orlen - mówi Tomasz Wojtkiewicz. Od marca przyszłego roku na stacjach benzynowych spółki pojawią się rowery. Ktoś może zapytać, po co tam rowery, skoro nie potrzebują one paliwa? Jest w tym głębszy sens, bo chodzi o to, aby nie stawiać granic między osobami zmotoryzowanymi i niezmotoryzowanymi. Rowerzyści są przecież klientami, a na stacjach benzynowych nie tylko tankuje się dzisiaj paliwo, ale też robi zakupy, czy można naprawić rower, dlatego trzymam kciuki za rozwój tego projektu - mówi gość.

Nie tylko "zwykłe rowery"

Dzisiaj w systemach rowerów miejskich mamy już rowerki dziecięce, cargo, tandemy, które wprowadzono z myślą o osobach niewidomych, rowery elektryczne, ale to nie koniec. - Teraz wspólnie z uzdrowiskami myślimy o rowerach na trzech kółkach, z których mogliby korzystać seniorzy i osoby, które-  mają kłopoty z równowagą - wyjaśnia Tomasz Wojtkiewicz.

Prezes z szerokimi horyzontami

Nextbike Polska działa też poza granicami naszego kraju. Właśnie wygrała przetarg w fińskim Turku, gdzie wystartuje z 300 rowerami, tak zwanymi smartbike'ami. A Finlandię prezes zna z czasów studiów, bo w Helsinkach kończył szkołę biznesową. Zresztą podróże i ciekawość świata to jego kolejna pasja. 3 lata spędził w USA, gdzie między innymi praktykował w Biurze Prezesa Izby Handlu West Los Angeles. Przez pół roku podróżował po Ameryce Południowej, zjeździł Nepal i Indie, i autostopem niemal całą Europę.

- To był jeden z piękniejszych okresów w moim życiu - wspomina - bez telefonu, bez kalendarza, polecam każdemu. Trzeba trochę odwagi i samozaparcia, ale warto - mówi Wojtkiewicz.

Wśród zainteresowań szefa Nextbike Polska mamy też koszykówkę, w którą grał od dzieciństwa, w czasach szkolnych był zawodnikiem klubu w Zielonej Górze, skoki ze spadochronem. Od półtora roku jest aktywnym spadochroniarzem i lubi spojrzeć na świat z góry. W czasie studiów na germanistyce na Uniwersytecie Wrocławskim założył Teatr Korba. I mimo, że aktorem nie został, to do dzisiaj bardzo lubi chodzić do teatru.

Polskie Radio 24, Sylwia Zadrożna, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej