Obchody 500-lecia istnienia parafii rzymsko-katolickiej w Sokalu

W Sokalu na Ukrainie odbyły się uroczystości odpustowe w kościele rzymskokatolickim pod wezwaniem św. Michała Archanioła połączone z obchodami jubileuszu 500-lecia parafii. W wydarzeniu wzięła udział liczna grupa pielgrzymów z Polski, wśród których byli potomkowie dawnych mieszkańców Sokala. W audycji Polacy w Świecie pątnicy opowiedzieli m.in. o tym, dlaczego wzięli udział w obchodach.

2017-10-08, 19:07

Obchody 500-lecia istnienia parafii rzymsko-katolickiej w Sokalu
Kościół rzymskokatolicki. Sokal. Foto: Marcin Konsek / Wikimedia Commons

Posłuchaj

08.10.17 Stanisława Jagieła: „Wizyta w Sokalu była dla mnie dużym przeżyciem (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Do Sokala udała się niemal stuosobowa grupa z kilku podkarpackich miejscowości, m.in. z Przeworska, Łańcuta, Manasterza, czy Tryńczy. Pielgrzymi wzięli ze sobą również dary rzeczowe dla osób potrzebujących. Wyjazd odbył się na zaproszenie proboszcza ks. Kazimierza Szałaja, który opiekuje się parafią w Sokalu.

– Kiedyś ks. Kazimierz był w naszej parafii, jako kapelan w Bazylice Ducha Świętego w Przeworsku. To właśnie od niego wyszła propozycja zorganizowania pielgrzymki. Podjęłam się tego działania, by przygotować wyprawę na obchody 500-lecia istnienia parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła – powiedziała Zofia Biała z Grupy Charytatywnej przy bazylice w Przeworsku.

Przodkowie niektórych uczestników pielgrzymki pochodzili z Sokalszczyzny. Wyjazd wiązał się dla nich ze sporym przeżyciem. Jedną z takich osób była Stanisława Jagieła. Do lat 50. ubiegłego wieku w okolicach Sokala żyła rodzina jej ojca.

– Moi dziadkowie wyjechali na tzw. parcelację, czyli podział posiadłości ziemskich na mniejsze działki, które trafiły w użytkowanie osobom indywidualnym. Trafili do Ostrowa położonego koło Sokala. Były tam bardzo dobre ziemie. Dziadkowie byli szczęśliwi, mieli piękne gospodarstwo o powierzchni 7 hektarów, urodziło im się aż dziesięcioro dzieci. Przyjaźnili się z Ukraińcami, wzajemnie sobie pomagali. Wszystko zmieniło się wraz z przyjściem II wojny światowej – wspominała wzruszona.

REKLAMA

Sokal do II wojny światowej był w granicach Rzeczypospolitej Polskiej, od 1951 roku znalazł się na terytorium Związku Radzieckiego, a teraz leży na Ukrainie. W liczącej 500 lat świątyni pod wezwaniem św. Michała Archanioła jeszcze do 2009 roku mieściła się hala targowa.

Na uroczystościach obecni byli przedstawiciele Konsulatu RP we Lwowie i samorządowcy z Tomaszowa Lubelskiego, który ma umowę partnerską z Sokalem. Homilię wygłosił biskup pomocniczy w Archidiecezji Lwowskiej ojciec Edward Kawa.

Oprawę muzyczną przygotowała m.in. orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Gaci Przeworskiej, a mszę świętą sprawował abp Józef Michalik.

Relacje z uroczystości obchodów 500-lecia istnienia parafii rzymsko-katolickiej w Sokalu przygotowała Iwona Piętak.

REKLAMA

Ponadto w audycji dr Stanisław Kluza ze Szkoły Głównej Handlowej dokonał analizy wyzwań imigracyjnych stojących przed Polską.

Natomiast Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w USA, przygotował materiał z jubileuszowej 80. Parady Pułaskiego, która w zeszłą niedzielę przeszła ulicami Nowego Jorku.

Zaś Jan Strzembosz, który od półtora roku podróżuje po Afryce i organizuje akcje charytatywne, opowiedział o tym, jak wygląda edukacja na afrykańskim kontynencie.

Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, które przedstawiła Maja Wasilewska.

REKLAMA

Magazyn Polacy w Świecie prowadził Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/db

___________________

Data emisji: 08.10.17

REKLAMA

Godzina emisji: 17.06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej