Obniżenie wieku emerytalnego: ZUS wypłacił już pierwsze świadczenia
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już pierwsze emerytury osobom, które uzyskały je w wyniku obniżenia wieku do nich uprawniającego.
2017-10-09, 08:16
Posłuchaj
Wypłata świadczeń ruszyła pod koniec ubiegłego tygodnia, bo mamy już całkiem sporo rozpoznanych wniosków, wydanych decyzji i przekazanych do realizacji wypłat, powiedziała w rozmowie z PAP prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska.
- Mamy 48,5 tys. decyzji przyznających świadczenie, z czego 42,4 tys. poskutkuje wypłatą. Pierwszych 4,6 tys. osób powinno w poniedziałek i wtorek dostać pierwszą emeryturę, gdyż wypłata została uruchomiona w piątek - wyjaśniła prezes ZUS.
Od 1 października powrót do niższego wieku emerytalnego
Przypomnijmy - od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
REKLAMA
Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć.
Osoba, która ubiega się o emeryturę, nie musi mieć określonego stażu ubezpieczeniowego - istotne są przede wszystkim środki zgromadzone na jej koncie w ZUS. Świadczenie można otrzymać na swój wniosek lub z urzędu.
Kto może przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lub 65 lat?
Na emeryturę w tym wieku mogą przejść:
- osoby, które skończą 60 lub 65 lat po 30 września 2017 r.
- osoby, które do 30 września 2017 r. skończą 60 lub 65 lat, ale nie osiągną do tego czasu podwyższonego wieku emerytalnego, czyli takiego, który obowiązuje obecnie i zależy od roku i kwartału urodzenia (szczegóły w art. 24 ustawy emerytalnej),
- osoby, które do 30 września 2017 r. osiągną również podwyższony wiek emerytalny, jeśli nie mają jeszcze przyznanej powszechnej emerytury.
Jeśli wiek 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna) ukończysz przed 1 października 2017 r., ale przed tym dniem nie będziesz jeszcze w podwyższonym wieku emerytalnym, emeryturę uzyskasz od miesiąca zgłoszenia wniosku o to świadczenie, ale nie wcześniej niż od 1 października 2017 r. (Źr. ZUS)
REKLAMA
![.](http://static.prsa.pl/images/dc8fa191-7345-45c3-8018-a612d9dab59e.jpg)
Eksperci: dłuższa praca to wyższa emerytura
Przejście na emeryturę to, jak podkreślają eksperci, prawo, nie obowiązek, a każdy rok pracy dłużej – to o 8-10 proc. wyższe świadczenie.
Wysokość naszych przyszłych emerytur zależy między innymi od zgromadzonych składek. Jak mówi Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan, każdy dodatkowo przepracowany rok może znacząco podwyższyć świadczenie.
REKLAMA
- Jeżeli jest dobra sytuacja na rynku pracy, tak jak obecnie, to nasz kapitał przed przejściem na emeryturę zapisany na kontach w ZUS jest bardzo korzystnie waloryzowany. Np. w tym roku była to waloryzacja o 6,5 proc. W przyszłym roku ze względu na to, że rośnie zatrudnienie i wynagrodzenia spodziewamy się również bardzo korzystnej waloryzacji, o ponad 7 proc. – wyjaśnia ekonomista.
ZUS spodziewa się, że w ostatnim kwartale tego roku na emeryturę może przejść ok. 331 tys. osób.
IAR/PAP, oprac. Anna Wiśniewska
Polecane
REKLAMA