CYBERSEC: startuje międzynarodowe porozumienie centrów innowacji

W Krakowie trwa Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC 2017. Podczas dwóch dni intensywnych debat, 130 prelegentów i ponad 1000 uczestników z całego świata dyskutuje o zagrożeniach i bezpieczeństwie w sieci. 

2017-10-10, 13:00

CYBERSEC: startuje międzynarodowe porozumienie centrów innowacji

Posłuchaj

O tym, że rusza międzynarodowa współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa w radiowej Jedynce (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Dziś drugi dzień tego wydarzenia, podczas którego zostało podpisane pierwsze na świecie międzynarodowe porozumienie centrów innowacji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Porozumienie podpisali przedstawiciele 14 regionalnych centrów innowacji z 10 krajów. Inicjuje ono działanie Globalnej Platformy Innowacji dla Cyberbezpieczeństwa.

- Jest to platforma ekosystemów innowacji dla cyberbezpieczeństwa z różnych części świata, które zamierzają współpracować. Platforma jest pierwszym krokiem do aktywizacji kolejnych etapów działania platformy. Specyfika sektora cyberbezpieczeństwa pokazuje, że żeby tworzyć produkty i usługi dla branży potrzebna jest współpraca interesariuszy, nazywamy ją ekosystemem. Celem jest innowacyjność i konkurencyjność na rynku globalnym – tłumaczy Robert Siudak ekspert Instytutu Kościuszki, koordynator CYBERSEC HUB.

Na wsparcie czekają pierwsze projekty

Pomysłodawcy liczą, że jeszcze w tym roku uda się wystartować z pierwszymi projektami.

REKLAMA

- Jest dziesięć głównych obszarów, które nas interesują. Pierwsze projekty, z którymi uda się ruszyć to wymiana dobrych praktyk i wiedzy, jeśli chodzi o wchodzenie na nowe rynki. To jest kluczowa sprawa, która może być przewagą tego porozumienia. Jeśli próbujemy pomóc siedmiu start-upom z Polskie wejść na inne rynki, to lokalne firmy mają najlepsze rozeznanie jak działać na rynku. Chcemy z platformą ruszyć jak najszybciej, bo firmy już na to czekają – dodaje.

Potrzebna międzynarodowa współpraca

Sami przedsiębiorcy pozytywnie oceniają pomysł i widzą wiele korzyści z powstania takiej platformy.

- Cyberbezpieczeństwo nie jest dziś związane z granicami danego kraju. Więc oczywiste jest, że trzeba współpracować między krajami. Wymieniać się doświadczeniami realnych zagrożeń i incydentów, ale również doświadczeniami dotyczącymi badań na przykład ataku i obrony, bo jest to coś co ciężko jest robić samemu. My jako firma z małopolski działająca globalnie liczymy na to, że współpraca zaowocuje kontaktami biznesowymi – mówi Wojciech Dworakowski z firmy Securing.

Mamy ważne atuty

Dzięki platformie małe i średnie firmy z obszaru cyberbezpieczeństwa będą mogły też lepiej konkurować na rynkach zagranicznych.

REKLAMA

- Jako Polacy mamy dość dobry PR, jesteśmy postrzegani jako solidne firmy, a polscy pracownicy to solidni naukowcy. Zatem wydaje mi się, że szanse są dużo. Potrzebne nam jednak wsparcie, na przykład w postaci platformy, która została powołana- dodaje.

Wartość globalnego rynku cyberbezpieczeństwa, szacowana była w 2016 roku na ok. 120 mld dolarów. Zdaniem ekspertów do roku 2020 zostanie ona podwojona.

Co ciekawe, rozwój rynku cyberbezpieczeństwa, w przeciwieństwie do innych sektorów, napędzają nie tyle innowacje, co w głównej mierze działalność cyberprzestępców. Eksperci szacują, że każdego roku ok 1 proc. PKB światowego tracą gospodarki przez cyberataki.

Elżbieta Szczerbak, abo

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej