NBP upamiętnia Tadeusza Kościuszkę. Nowe monety kolekcjonerskie
Narodowy Bank Polski wprowadził w czwartek do obiegu monety kolekcjonerskie - złotą i srebrną - z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.
2017-10-12, 08:08
Moneta złota o nominale 200 złotych, zaprojektowana przez Annę Wątróbską-Wdowiarską, została wyemitowana w nakładzie do 1,5 tysiąca sztuk, a srebrna o nominale 10 złotych, według projektu Roberta Kotowicza, do 16 tysięcy sztuk. Cena monety złotej wynosi 2,9 tysiąca złotych, a srebrnej 180 złotych.
Monety można nabyć w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.
Dodatkowo w Warszawie na placu Powstańców Warszawy zorganizowano ekspozycję "Tadeusz Kościuszko - Człowiek Idei", przygotowaną przez Muzeum Historii Polski. Jest to plenerowa instalacja wykorzystująca nowoczesne środki wystawiennicze. Na multimedialnych ekranach zwiedzający zobaczą między animacje bitew z udziałem Tadeusza Kościuszki. Wystawę można zwiedzać od 4 do 27 października.
Polski i amerykański bohater narodowy
Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch III urodził się 4 lutego 1746 roku w Mereczowszczyźnie na Polesiu. Ukończył Szkołę Rycerską w Warszawie, potem studiował w Paryżu malarstwo, a później nauki inżynieryjne. Po powrocie do kraju, który już był trzy lata po I rozbiorze, nie znalazł zatrudnienia i ponownie wyjechał, początkowo do Drezna, potem do Ameryki. Tam z wielkimi sukcesami pracował przy fortyfikacjach. Uchwałą Kongresu Kościuszko został awansowany na generała brygady. Otrzymał też specjalne podziękowanie, nadanie gruntu oraz znaczną sumę pieniędzy. Jako jeden z trzech cudzoziemców został przyjęty do Towarzystwa Cyncynatów, skupiającego zasłużonych oficerów. Kiedy Kongres wypłacił mu zaległe pobory w 1798 roku, mimo trudnej sytuacji finansowej przeznaczył te pieniądze na wykupienie i kształcenie Murzynów. W 1784 roku Kościuszko wrócił do kraju. Walczył w wojnie 1792 roku pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego. Wsławił się w bitwach pod Włodzimierzem, Dubienką i Zieleńcami, za to otrzymał order Virtuti Militari.
REKLAMA
W 1794 roku był naczelnikiem insurekcji kościuszkowskiej. Po klęsce pod Maciejowicami więziony w twierdzy pietropawłowskiej w Petersburgu. Został zwolniony z więzienia przez cara Pawła I po złożeniu mu przysięgi wierności. W zamian za to car wypuścił 20 tysięcy Polaków. W 1797 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a następnie do Paryża, gdzie współdziałał przy tworzeniu Legionów Polskich. Zmarł w Szwajcarii w 1817 roku. W domu w Solurze, w którym mieszkał, znajduje się muzeum.
IAR, awi
REKLAMA