Na Zdrowie: O profilaktyce raka piersi
Długi okres miesiączkowania, otyłość czy niekarmienie piersią. To tylko niektóre czynniki zwiększające szanse na zachorowanie na raka piersi, które w audycji Na Zdrowie wymienił dr Jerzy Giermek, onkolog z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. W Polskim Radiu 24 o profilaktyce nowotworów piersi mówiła również Małgorzata Ciszewska-Korona, psychoonkolog z Fundacji Rak&Roll.
2017-10-14, 17:43
Posłuchaj
Nowotwory – po chorobach układu krążenia – są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Wśród kobiet szczególnie groźny jest rak piersi, jest on diagnozowany rocznie u 17 tysięcy kobiet. To znaczy, że prawie co czwarty rozpoznany u Polek nowotwór to właśnie rak piersi.
Jak wskazywał na naszej antenie dr Jerzy Giermek, w przypadku walki z rakiem piersi podstawą jest profilaktyka. – Każda kobieta powinna wykonywać samobadanie piersi. Raz w miesiącu, najlepiej bezpośrednio po miesiączce, należy dokładnie zbadać piersi, wraz z węzłami chłonnymi. Raz do roku badanie powinno być także wykonane przez lekarza – mówił gość PR24.
W Polsce prowadzony jest program profilaktyki raka piersi. W ramach inicjatywy, wszystkie kobiety w wieku 50-69 lat mogą bezpłatnie i bez skierowania wykonać mammografię.
Eksperci w audycji Na Zdrowie podkreślali jednak, że profilaktyka musi być prowadzona od najwcześniejszych lat. – To powinna być wiedza przekazywana z matki na córkę. Matka powinna nauczyć swoje dziecko, kiedy ono dojrzewa, badania piersi. Kobieta musi nauczyć się swojego ciała, tak by potem rozpoznać ewentualną nieprawidłowość – podkreślała Małgorzata Ciszewska-Korona.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem programu była Elwira Kaganowicz.
Polskie Radio 24
____________________
REKLAMA
Na Zdrowie - wszystkie audycje
Data emisji: 14.10.17
Godzina emisji: 16.35
REKLAMA