Ile kosztuje nas płacenie gotówką?

W czwartek , 19 października, obchodzimy w Polsce  Dzień Płatności Bezgotówkowych. Wiadomo, że gotówki nie lubią państwa i banki, ale - jak pokazują różne badania zwykli obywatele też coraz chętniej z niej rezygnują.

2017-10-19, 11:38

Ile kosztuje nas płacenie gotówką?
Gotówka co do zasady jest droga. Foto: Number1411/Shutterstock.com

Posłuchaj

O tym, że płatność bezgotówkowe są tańsze i szybsze dziś w radiowej Jedynce (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Papierowych pieniędzy będzie coraz mniej i to jest tendencja światowa. Na czym polega przewaga obrotu bezgotówkowego nad gotówkowym.

W Szwajcarii, która jest liderem płatności bezgotówkowych, udział zwykłych pieniędzy w obiegu wynosi 4 procent. Dania od 2016 roku nie drukuje banknotów, Szwecja prowadzi prace nad wprowadzeniem e-korony. W Polsce tak daleko nie jesteśmy, ale trendy też są pozytywne.

- 40 proc. ludzi już deklaruje, że byłoby w stanie przestawić się jedynie na płatności elektroniczne. 25 proc. osób mówi, że nie nosi ze sobą gotówki. Klienci nadal niezależnie od tego czym płacą cenią sobie bezpieczeństwo, szybkość i brak dodatkowych kosztów. Jeśli będziemy edukować rynek, pokazywać, że karta jest najbezpieczniejszym instrumentem płatniczym bo mamy chargebacki (przypis redakcji: z ang. obciążenie zwrotne – rodzaj zwrotu środków za transakcję dokonaną kartą płatniczą), mamy pełną ochronę konsumenta prawną i regulacyjną. Zatem w tym kierunku rynek będzie się rozwijał. Polacy bardzo chłoną innowacje, to widać na podstawie na przykład płatności zbliżeniowych. W portfelu Visy 60 proc. płatność to transakcje zbliżeniowe. A jeszcze parę lat temu to rozwiązania nie funkcjonowało na rynku - mówi Joanna Pieńkowska-Olczak, PayU, płatności bezgotówkowe.

Ile płacimy za gotówkę?

Gotówka co do zasady jest droga.

REKLAMA

- Przewożenie pieniędzy, dbanie o pieniądze, ich ochrona jest bardzo droga. Podczas gdy obrót bezgotówkowy jest tani. Nasze państwo wydaje 1 proc. PKB na obrót gotówkowy, to jest 18,5 mld zł rocznie  - zwraca uwagę Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

W wirtualnym świecie nie ma gotówki

Świat wirtualny, w którym coraz częściej przebywamy też nie lubi gotówki.

- Robimy zakupy w wirtualnych sklepach, kupujemy produkty spożywcze, bilety lotnicze, odzież, buty. W zasadzie wszystko kupujemy już w sklepach internetowych. Badania pokazują, że prawie 30 proc. ludzi wskazuje, że już w ogóle nie robi zakupów poza internetem, a to oznacza, że połączenie świta wirtualnego ze światem realnym, czyli szeleszczącego pieniądza, może się nie udać - dodaje Barbrich.

Kluczowe jest bezpieczeństwo i szybkość

W sieci obrót bezgotówkowy stanowi 70 procent.

REKLAMA

- Dziś już 75 proc. populacji korzysta z internetu. Powyżej 50 proc. Polaków w ciągu ostatnich 12 miesięcy robiło zakupy w sieci. Trend jest taki, że ponad 40 proc. zrobiło to za pomocą urządzeń mobilnych. To pokazuje w jakim kierunku powinny pójść rozwiązania płatnicze w sferze internetowej, żeby zwalczać gotówkę. Płatność musi być szybka i bezproblemowa - uzupełnia Joanna Pieńkowska- Olczak.

Płatności bezgotówkowe są znacznie korzystniejsze dla gospodarki, bo gwarantują większą jej przejrzystość, niwelują działanie szarej strefy i korupcję.

Polacy mają już ponad 38 milionów kart płatniczych. Badania pokazują, że przedsiębiorcy również wolą szybkie transakcje elektroniczne nie wymagające wydawania gotówki.

Aleksandra Tycner, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej