Rozpoczęcie prac ws. zmian w służbie zdrowia
Do Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", gdzie rozpoczęło się pierwsze spotkanie zespołu ds. systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania przybyli m.in. przedstawiciele MZ, MRPiPS i MF.
2017-10-20, 10:38
Posłuchaj
Przewodnicząca zespołu wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko powiedziała przed wejściem na spotkanie, że ma nadzieję na "konstruktywne posiedzenie".
W pracach zespołu, tak jak zapowiadali, nie biorą udziału protestujący lekarze-rezydenci. W "Dialogu" spotkali się m.in. przedstawiciele kilku organizacji pacjenckich. Pytani o oczekiwania mówią, że trudno przesądzać, jak będą przebiegać rozmowy. Ich zdaniem pacjenci mogą wiele wnieść w kształt wypracowanych rozwiązań prawnych.
Na miejscu są przedstawiciele Ministerstwa Finansów; Elżbieta Bojanowska z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Żelazko powiedziała przed wejściem na spotkanie zespołu, że ma nadzieję na "konstruktywne posiedzenie"
REKLAMA
Zespół ma opracować propozycje rozwiązań, które mają poprawić sytuację kadr medycznych w Polsce. Miałby zająć się między innymi analizą możliwości dalszego zwiększania wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia oraz przeglądem funkcjonowania ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Skład zespołu
Przewodniczącą zespołu została wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. W jego skład wchodzą przedstawiciele: Ministerstwa Rozwoju i Finansów, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Zdrowia.
Do udziału w pracach zespołu zaproszono też m.in. przedstawicieli: Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Porozumienia Rezydentów OZZL, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Forum Związków Zawodowych, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, organizacji pacjentów działających w ramach inicjatyw: Dialog dla Zdrowia, Obywatele dla Zdrowia i Razem dla Zdrowia. Zespół ma zakończyć prace do 15 grudnia 2017 r.
REKLAMA
Krytyka związkowców
Powołanie zespołu krytycznie ocenili m.in. związkowcy i pracodawcy wchodzący w skład Rady Dialogu Społecznego. W liście do premier Beaty Szydło podkreślają, że właściwym miejscem do rozwiązywania takich problemów jest RDS.
Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Krzysztof Hałabuz przekazał w czwartek po spotkaniu z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem i ministrem w KPRM Henrykiem Kowalczykiem, że lekarze nie wezmą udziału w pracach zespołu.
Minister Radziwiłł podał w czwartek, że ma "potwierdzenie od wielu innych organizacji”, że wezmą udział w pracach zespołu. "Rozpoczniemy pracę, licząc na to, że dołączą się inni" – zapowiedział.
Zapewnił też, że "nie zamierza naruszać zasad dialogu społecznego opisanego w ustawie, której instytucjonalnym miejscem jest Rada Dialogu Społecznego". "Jeden z zespołów Rady Dialogu Społecznego zajmujący się polityką społeczną zamierza się zebrać w przyszłym tygodniu właśnie ws. wynagrodzeń pracowników służby zdrowia, i oczywiście ministerstwo zdrowia będzie brało udział w tym dialogu. Nie zamierzamy w najmniejszym stopniu uchybiać tym zasadom, które są bardzo ważne; RDS jest instytucją niesłychanie dużej rangi" – zaznaczył.
REKLAMA
Żądania rezydentów
Rezydenci domagają się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz powołania zespołu, który zająłby się analizą i renegocjacją zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia. Chcą podwyższenia swoich wynagrodzeń do 1,05 średniej krajowej.
MZ podkreśla, że nakłady na zdrowie sukcesywnie rosną. Wskazuje także m.in., że w sierpniu weszła w życie ustawa regulująca sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych, w efekcie której wynagrodzenia lekarzy w najbliższych latach będą wzrastać.
W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów zarekomendował rządowi przyjęcie projektu noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. W 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB.
Minister Radziwiłł podczas czwartkowego posiedzenia senackiej komisji zdrowia zapowiedział, że wszyscy rezydenci otrzymają podwyżki od 400 do 500 zł miesięcznie (z wyrównaniem od 1 lipca), a od przyszłego roku dostaną kolejną podwyżkę. Ponadto zgodnie z projektem rozporządzenia MZ rezydenci, którzy rozpoczną szkolenie w deficytowych dziedzinach medycyny, będą otrzymywali tzw. dodatek motywacyjny w wysokości 1200 zł brutto.
REKLAMA
pp
REKLAMA