„Spór wokół reformy sądownictwa zablokował prace m.in. nad reformą medialną”

Prezes UOKiK zarządził kontrolę w dwóch siedzibach Polska Press - w Warszawie i Lublinie. O tym, czego dotyczy kontrola, a także o zapowiadanej przez rząd dekoncentracji mediów, mówiła w audycji 24 Pytania Elżbieta Kruk z PiS (Rada Mediów Narodowych).

2017-10-24, 07:31

„Spór wokół reformy sądownictwa zablokował prace m.in. nad reformą medialną”
Elżbieta Kruk. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

24.10.17 Elżbieta Kruk o kontroli UOKiK w Polska Press i ustawach dotyczących mediów.
+
Dodaj do playlisty

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się w 2013 roku na przejęcie przez Polska Press kontroli nad spółką Media Regionalne po spełnieniu przez Polska Press określonych warunków. Urząd nakazał wówczas niemieckiemu wydawcy, by w ciągu roku od wydania decyzji sprzedał niezależnemu podmiotowi Dziennik Wschodni oraz domeny: dziennikwschodni.pl i e-dziennikwschodni.pl.

We wszczętym postępowaniu sprawdzającym UOKiK kontroluje, czy spółka Polska Press wykonała nałożony warunek, przede wszystkim, czy nie pozostaje z podmiotem wydającym sprzedany tytuł w zależnych od siebie relacjach handlowych.  

- W 2013 roku UOKiK podjął decyzję o przejęciu przez Polska Press Mediów Regionalnych godząc się na zakup ok. 40 proc. tytułów. To znaczy, że Polska Press osiągnęła to, co dziś mamy, czyli ponad 90 proc. prasy regionalnej w Polsce. To niemiecki kapitał. Prasa regionalna w Polsce jest w rękach niemieckich – podkreśliła Elżbieta Kruk.

O kontroli w Polska Press mówili też uczestnicy Debaty Poranka

REKLAMA

- Mówiąc o kwestii dominacji kapitału zagranicznego na rynkach medialnych w Polsce zapominamy, że to jest również drenowanie pieniędzy z tych rynków, bo to przecież reklama. To miliardy zł wytransferowywane z Polski w kolejny sposób – mówiła Kruk.

Odniosła się także m.in. do kwestii badań oglądalności. - Jest możliwość, by badania oglądalności prowadziła KRRiT. Jest ona zobowiązana ustawą do organizowania i finansowania tego typu badań. Takie prace i przymiarki w KRRiT trwają – podkreśliła.

Kruk dodała, że jest to „kolejne kuriozum”. - Tak jak układ kapitałowy na rynkach medialnych w Polsce, czyli dominacja na wielu z nich kapitału zagranicznego, jest kuriozum, które nie występuje w krajach suwerennych – nie ma też tak, by oglądalność badał jeden podmiot i to zagraniczny. Wszyscy mają swoje podmioty – zauważyła.

Odniosła się także do sporu wokół reformy sądownictwa. - Ustawy dotyczące sądownictwa zablokowały prace dotyczące innych, bardzo istotnych i potrzebujących pilnego wprowadzenia w życie reform, choćby reform medialnych, takich jak dekoncentracja mediów. Jest ona na razie odłożona – podsumowała.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/pr

______________________________________________

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

Data emisji: 24.10.17

Godzina emisji: 7.35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej