Dopłaty bezpośrednie: będzie akcja informacyjna ws. składania e-wniosków
We współpracy z Izbami Rolniczymi zamierzamy przeprowadzić akcję przygotowania rolników do składania wniosków elektronicznych o dopłaty bezpośrednie - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.
2017-10-25, 20:57
Szef resortu rolnictwa uczestniczył w środę w konferencji „Polskie rolnictwo dziś i jutro – szanse i zagrożenia” Mazowieckiej Izby Rolniczej.
- Izby Rolnicze należy wykorzystać jako potencjał edukacyjny, kontrolny, oceniający. We współpracy z Izbami Rolniczymi zamierzamy przeprowadzić akcję przygotowania rolników do składania wniosków elektronicznych o dopłaty bezpośrednie – powiedział, cytowany w komunikacie MRiRW, minister Jurgiel.
Szef resortu rolnictwa podkreślił korzystną sytuację na rynkach rolnych, zwłaszcza na rynku mleka i wieprzowiny. Jednocześnie zwrócił uwagę na zagrożenie wynikające z dużych zapasów interwencyjnych odtłuszczonego mleka. - Istotnym jest wypracowanie na poziomie UE strategii eliminacji zapasów interwencyjnych OMP bez dalszego zaburzania sytuacji na tym rynku oraz sprzedaż OMP z zapasów (powyżej ceny interwencyjnej) – zaznaczył szef resortu rolnictwa.
W odniesieniu do rynku wieprzowiny powiedział, że w Polsce problemem pozostaje afrykański pomór świń (ASF), co powoduje destabilizację sytuacji na rynku wieprzowiny i niepokój co do dalszego jej rozwoju w regionach dotkniętych tą chorobą.
Zmiany dotyczące doradztwa rolniczego
Jurgiel przedstawił także zmiany dotyczące doradztwa rolniczego. - Podstawą dalszego rozwoju doradztwa jest dostosowywanie oferty doradztwa do zmieniających się potrzeb rolników, uwarunkowań lokalnych, oraz silniejsze włączenie go w realizację zadań na rzecz rozwoju rolnictwa i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich – zaznaczył Jurgiel.
Minister wskazał też na priorytety działalności doradczej w 2018 r., czyli m.in. upowszechnianie wiedzy i informacji na temat zapobiegania i zwalczania ASF i ptasiej grypy, z uwzględnieniem bioasekuracji; wsparcie wdrażania systemów płatności bezpośrednich w ramach WPR na lata 2015-2020; wzmocnienie działań na rzecz transferu wiedzy między nauką a praktyką rolniczą; promowanie działań prośrodowiskowych, przeciwdziałających zmianom klimatycznym i ułatwiających dostosowania do tych zmian; działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i pozarolniczych funkcji wsi; upowszechnianie wiedzy na temat przeciwdziałania antybiotykooporności u ludzi i zwierząt.
Wypłata zaliczek już się rozpoczęła
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła już wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich za 2017 rok. W ten sposób rolnicy dostaną wcześniej prawie trzy czwarte należnych dopłat.
W tym roku Komisja Europejska wyraziła zgodę na podwyższenie poziomu zaliczek z 50 do 70 procent. Będą one wypłacone tym rolnikom, których wnioski o przyznanie płatności za rok 2017 zostały pozytywnie zweryfikowane, wyjaśniała w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Beata Orzołek, zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kontrole administracyjne zostały już przeprowadzone dla ponad jednego miliona beneficjentów, co stanowi w sumie ponad 80 proc. wnioskujących o tę płatność. - Szacujemy, że do końca listopada na konta rolników trafi kwota około 10 miliardów złotych. Cała pula środków finansowych przeznaczonych na płatności bezpośrednie w kampanii 2017, wynosi ponad 14 mld złotych - mówiła wiceprezes Agencji.
Zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich będą wypłacane do 30 listopada.
REKLAMA
PAP/NRG, awi
REKLAMA