Na czym polega bezumowne korzystanie z cudzej nieruchomości?
Zdarza się, że z nieruchomości będącej własnością danej osoby, może korzystać inny podmiot, pomimo braku jakiejkolwiek podstawy prawnej. W polskim prawie funkcjonuje bowiem zapis mówiący o bezumownym korzystaniu z cudzej nieruchomości. Korzystają z niej zakłady energetyczne, sieci komórkowe czy gazownie. Czy właściciel zawsze musi się na to zgodzić? W audycji "Jakim prawem", gościem był mec. Krzysztof Borżoł kancelaria Chałas i Wspólnicy.
2017-10-30, 13:06
Posłuchaj
W 2001 r. właściciel nieruchomości wydał zgodę dla Telekomunikacji Polskiej na użyczenie pasa gruntu na swojej nieruchomości pod budowę światłowodowej sieci telefonicznej. Warunkiem był zapis, który mówił o wypłaceniu odszkodowania za wejście na teren prywatny oraz o likwidacji istniejącej sieci napowietrznej, gdyby uniemożliwiała ona korzystanie z niej.
Zdaniem mec. Krzysztofa Borżoła, służebność przesyłu jest uregulowana w kodeksie cywilnym, więc na początku strony powinny się spróbować dogadać. - Jeżeli dana osoba ma w umowie zapisane odmienne warunki, niż te które zostały spełnione, to ma prawo wezwać dany podmiot by dopełniła ich lub wezwać go do zabrania swoich urządzeń poza teren jego gruntu – dodał prawnik.
Tymczasem firma tłumaczy się, że nie może zabrać postawionych na jego działce słupów ponieważ poniosła duże nakłady na budowę innych, powiązanych obiektów. – Jeżeli taki słup został postawiony zgodnie z prawem, to przeniesienie takiej konstrukcji następuję na koszt właściciela gruntu, ponieważ to jemu koliduje to z planami inwestycyjnymi – tłumaczył ekspert i dodał, że operator nie może tego odmówić, ale sam właściciel gruntu nie powinien zrobić tego własnowolnie bez jego zgody.
Gospodarzem audycji była Anna Grabowska
Polskie Radio 24/kawa
Jakim Prawem w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_____________________
Data emisji: 30.10.17
Godzina emisji: 11.45