Życie i śmierć według największych religii

1 listopada, dzień Wszystkich Świętych, to dzień, w którym katolicy wspominają swoich zmarłych bliskich. To święto jest także okazją do refleksji nad tajemnicą śmierci, przemijania i sensu życia. Nad kwestiami życia i śmierci z punktu widzenia różnych religii zastanawiali się w audycji "Ideologika" ojciec Mariusz Bigiel (jezuita), Mohamed Adam Abd El Al (Muzułmański Związek Religijny), rabin Szalom Ber Stambler i pastor Michał Jabłoński.

2017-11-01, 19:05

Życie i śmierć według największych religii
1 listopada kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Wierni odwiedzają cmentarze, modlą się przy grobach bliskich. Święto to ma wymiar powszechny, celebruje się je w każdym kościele katolickim na całym świecie. . Foto: PAP/Marcin Bielecki

Posłuchaj

01.11.2017 Mariusz Bigiel, Mohamed Adam Abd El Al, Szalom Ber Stambler i Michał Jabłoński o życiu i śmierci.
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Szloma Ber Stamblera zdecydowanie najważniejsze jest życie. – W religii żydowskiej przyjmujemy, że można nawet łamać prawo dla życia. Na przykład nie wolno łamać szabasu, ale jeśli wchodzi w grę zagrożenie życia ludzkiego, to te zasady odchodzą na bok. Człowiek w Księdze Rodzaju został stworzony sam, dlatego ten, kto uratuje życie jednego człowieka, tak naprawdę uratuje cały świat – powiedział rabin.

Według Michała Jabłońskiego życie na Ziemi i życie wieczne to jedność. – To jest ciągły proces – przechodzimy od życia do śmierci, a potem do życia wiecznego. Wszystko ma swój sens i cel, to jest porządek Boży. Jak żyjemy, tak umierajmy. To wszystko jest połączone i jest jednością – mówił pastor.

Jak podkreślał Mohamed Adam Abd El Al, dobro wraca nawet po śmierci. – Nawet w Biblii i w Torze także jest napisane, że dobro popłaca. Modlimy się za swoich zmarłych, a nie do nich, bowiem w islamie nie ma świętych ludzi. Możemy czynić dobro w ich imieniu, gdy jesteśmy przy grobach, to np. karmimy biednych. To dobre uczynki, które może robić zmarli, ponieważ to im się one zaliczają – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

W opinii Mariusza Bigiela Bóg jest życiem. – Życie wieczne nie jest przeciwieństwem życia doczesnego, lecz jego rozwinięciem. Mówi się tradycyjnie o walce postu z karnawałem, a w dzisiejszym świecie mamy do czynienie z walką świętości Boga, który jest życiem z ideologią śmierci. Życie jest od Boga, a Bóg jest życiem. Jeśli wierzymy w chwałę Boga, to czasem trzeba oddać życie jak męczennicy – przekonywał jezuita.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________

Ideologika - wszystkie audycje w Polskim Radio 24

REKLAMA

Data emisji: 01.11.2017

Godzina emisji: 18:06


 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej