Sesja na GPW na czerwono
Za nami czwartkowa sesja przy Książęcej, podczas której dominowały "niedźwiedzie". WIG 20, czyli najważniejszy indeks warszawskiej giełdy otworzył się i zamknął na czerwono, tracąc ostatecznie 0,93 procent.
2017-11-02, 17:45
Posłuchaj
Dziś nie zawiodła właściwie tylko jedna spółka - JSW, której akcje podrożały o ponad 2 procent. Wśród spółek z indeksu WIG 20, które zanurkowały najbardziej, można wymienić między innymi Eurocash, Cyfrowy Polsat, a także dwie firmy z branżowo-obuwniczej - LPP i CCC. Jak mówił analityk domu maklerskiego Raiffeisen Polbank Mateusz Namysł, to skutek stosunkowo słabych wyników sprzedaży tych spółek w październiku, liczonych rok do roku.
- LPP sprzedało produkty za kwotę o 7 procent większą niż przed rokiem, a CCC - o 1 procent. Dla porównania, te dynamiki za wrzesień wyniosły 34 procent w przypadku LPP oraz 52 procent w przypadku CCC. Wydaje się, że czynnikiem, który spowodował taki poziom sprzedaży, była pogoda, zwłaszcza w pierwszej części października - powiedział Mateusz Namysł.
ING na plusie
Dziś wynikami za trzeci kwartał pochwalił się ING Bank Śląski. Jak podkreślił analityk, wynik ten był zgodny z konsensusem rynkowym, a ewentualne odchylenia od niego były pozytywne. I choć akcje ING, tak jak innych spółek, w czasie sesji podlegały presji podażowej, to ostatecznie na zamknięcie sesji zdrożały o 1 procent.
Na giełdzie rośnie pesymizm
Tymczasem poznaliśmy właśnie najnowszy odczyt Indeksu Nastrojów Inwestorów, z którego wynika, że pesymizm rośnie. Osób spodziewających się spadków jest już 47,5 procent, a tych, którzy przewidują wzrosty 35,5 procent. To najbardziej pesymistyczny odczyt od lipca 2016 roku, Na pocieszenie można przytoczyć starą giełdową maksymę, że na rynku większość nie ma racji.
REKLAMA
A na rynku walutowym oczekiwanie na decyzję Donalda Trumpa
Na rynku walutowym trwa oczekiwanie na decyzję Donalda Trumpa, który ma dziś wskazać nowego szefa Rezerwy Federalnej. Polska waluta nieznacznie umocniła się w stosunku dolara, za którego trzeba zapłacić 3 złote i 63 grosze. Złotówka wzmocniła się także wobec funta brytyjskiego, który kosztuje teraz 4 złote i 75 grosze - to efekt dzisiejszej decyzji Banku Anglii, który pierwszy raz od 10 lat podniósł stopy procentowe. Funt, paradoksalnie, osłabił się także względem głównych walut.
Euro i frank szwajcarski są stabilne. Kurs europejskiej waluty wynosi 4.24, a frank wyceniany jest na 3 złote 64 groszy.
NRG, Jedynka, Błażej Prośniewski, md
REKLAMA