ZUS: komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy?
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje osobom obowiązkowo objętym ubezpieczeniem, czyli na przykład pracownikom oraz osobom objętym tym ubezpieczeniem dobrowolnie, czyli prowadzącym działalność gospodarczą albo pracującym na podstawie umów zleceń.
2017-11-08, 09:12
Posłuchaj
Prawo do zasiłku ubezpieczony nabywa po upływie ustalonego okresu, wyjaśnia Katarzyna Turant z Departamentu Zasiłków w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
- Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje po upływie 30 dni dla pracowników i dla osób, które np. prowadzą działalność, po upływie 90 dni okresu ubezpieczenia. Do tych 30 i 90 dni zalicza się okresy poprzedniej pracy, jeżeli przerwa nie przekraczała 30 dni lub była spowodowana np. urlopem wychowawczym – wyjaśnia ekspertka.
Kiedy zasiłek chorobowy przysługuje bez okresu wyczekiwania?
Jest jednak kilka wyjątków, kiedy zasiłek chorobowy przysługuje bez tak zwanego okresu wyczekiwania.
- Takie przypadki dotyczą osób, które są absolwentami szkół lub szkół wyższych, które zostały objęte ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpiły do ubezpieczenia w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych, oraz np. osobom, które mają wcześniej 10-letni okres ubezpieczenia obowiązkowego – wymienia rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
REKLAMA
Kiedy zasiłek chorobowy wynosi 100 proc.?
Osobom podlegającym obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu za czas niezdolności do pracy przez pierwsze 33 dni lub 14 - jeśli ukończyły 50. rok życia - wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca. Odpowiednio od 34. lub 15. dnia wypłacany jest im zasiłek chorobowy finansowany ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Osobom ubezpieczonym dobrowolnie, czyli między innymi przedsiębiorcom zasiłek przysługuje od pierwszego dnia choroby.
- Zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 80 proc., dla osób, które przebywają w szpitalu – 70 proc. Natomiast są przypadki, kiedy zasiłek wynosi 100 proc. Jest to sytuacja, kiedy kobieta jest w ciąży, albo jeżeli ktoś uległ wypadkowi w pracy, w drodze do pracy lub z pracy, czy też ma chorobę zawodową – mówi Katarzyna Turant.
Wtedy zasiłek chorobowy przysługuje nie z ubezpieczenia chorobowego, tylko wypadkowego.
- Prawo do zasiłku chorobowego z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługuje niezależnie od okresu ubezpieczenia wypadkowego bez tzw. okresu wyczekiwania, czyli od 1 dnia niezdolności do pracy. Zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 100 proc. – podkreśla ekspertka.
REKLAMA
Jakie dokumenty są potrzebne?
Katarzyna Turant z Centrali ZUS dodaje, że podstawowym dokumentem upoważniającym do wypłaty zasiłku chorobowego jest zwolnienie od lekarza, czyli druk ZUS ZLA, które pracownik musi przedstawić pracodawcy w ciągu 7 dni od wystawienia.
- Osoba prowadząca działalność przedstawia takie zaświadczenie w terminie 7 dni do oddziału ZUS. Natomiast osoby, które są zatrudnione np. na umowę zlecenia przestawiają to swojemu zleceniodawcy. Jeżeli do wypłaty zasiłku zobowiązany jest ZUS, to wtedy jeszcze potrzebne jest zaświadczenie płatnika składek. Mamy trzy rodzaje takich zaświadczeń: zaświadczenie ZUS Z-3, które wypełnia pracodawca i razem ze zwolnieniem lekarskim składa do oddziału ZUS, Z-3b, które składa osoba prowadząca działalność gospodarczą, i osoby, które zatrudnione są np. na umowę zlecenia składają zaświadczenie ZUS Z-3a razem ze zwolnieniem lekarskim do zleceniodawcy – tłumaczy ekspertka.
Wszystkie informacje dostępne są w oddziałach ZUS oraz na stronie www.zus.pl.
Sylwia Zadrożna, awi
REKLAMA
Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA