Reprywatyzacja w Warszawie. Dziś komisja weryfikacyjna wyda orzeczenie ws. trzech nieruchomości z pl. Defilad

Komisja weryfikacyjna obraduje we wtorek na posiedzeniu niejawnym ws. reprywatyzacji trzech działek na stołecznym pl. Defilad. O godz. 12.00 ma być ogłoszona decyzja w tej sprawie - poinformował rzecznik komisji Oliwer Kubicki.

2017-11-14, 11:46

Reprywatyzacja w Warszawie. Dziś komisja weryfikacyjna wyda orzeczenie ws. trzech nieruchomości z pl. Defilad
Plac Defilad w Warszawie. Foto: Shutterstock

Komisja 5 października przez 10 godzin badała sprawę reprywatyzacji trzech niezabudowanych działek na pl. Defilad pod dawnymi adresami: Złota 19, Zielna 7/Złota 17 i Chmielna 50, które mają "analogiczne stany faktyczne".

Według portalu wPolityce.pl, urzędnicy miasta mieli wiedzę, że po II wojnie warszawski adwokat wystąpił o prawo do zabudowy tych działek za symboliczną kwotę. W 1946 r. adwokata zatrzymało UB za działalność antykomunistyczną i nie dopełnił on wszelkich formalności, a po wyjściu z aresztu nie kontynuował już starań.

"Na początku lat 90. prawdopodobni spadkobiercy właścicieli atrakcyjnych nieruchomości rozpoczęli jednak starania o ich odzyskanie, powołując się na działania adwokata sprzed jego zatrzymania" - podawał portal. Dodano, że urzędnicy Biura Gospodarki Nieruchomościami "przymknęli oko na brak formalności" i w latach 2012-2013 rzekomym spadkobiercom przyznano prawo użytkowania wieczystego.

Także we wtorek ma być ogłoszona decyzja po odwołaniu ws nieruchomości Chmielna 70, od której zaczęło się wyjaśnianie afery reprywatyzacyjnej w stolicy. W lipcu br. komisja uchyliła decyzję miasta z 2012 r. o przyznaniu działki osobom, które nabyły roszczenia od spadkobierców: Januszowi P., mec. Grzegorzowi M. i Marzenie K. Odwołania, w postaci wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy, złożyli beneficjenci decyzji z 2012 r. Prezydent Warszawy kwestionuje zaś uzasadnienie lipcowej decyzji.

REKLAMA

Komisja od początku czerwca br. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Uchyliła już decyzje wydane z upoważnienia prezydent Warszawy: o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej; o przyznaniu mec. Grzegorzowi M., Marzenie K. i Januszowi P. praw do Chmielnej 70; o przyznaniu Maciejowi M. praw do Siennej 29 oraz o przyznaniu spadkobiercom dawnych właścicieli praw do Poznańskiej 14 i Marszałkowskiej 43. Żadnej z tych decyzji nie badał jeszcze sąd administracyjny.

Wartość stołecznych nieruchomości wyłudzonych w ramach przestępczej reprywatyzacji sięga miliarda zł - mówił niedawno minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W prokuraturach podległych Prokuraturze Regionalnej w Warszawie trwa obecnie 81 śledztw ws. stołecznej reprywatyzacji, a w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu i jej podległych - 35.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej