Rusza X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga
50 młodych dyrygentek i dyrygentów z 24 krajów – w tym 10 Polaków – weźmie udział w X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, który rozpocznie się w piątek w Filharmonii Śląskiej.
2017-11-14, 12:07
Katowicki konkurs dla dyrygentów i dyrygentek poniżej 35. roku życia to jeden z najważniejszych polskich konkursów muzycznych, który jednocześnie zaliczany jest do najważniejszych konkursów dyrygenckich na świecie m.in. ze względu na bardzo dużą liczbę kandydatów dopuszczanych do rywalizacji. W tegorocznej edycji napłynęło ponad 250 zgłoszeń, z których oficjalne wymogi spełniło ponad 170.
- Konkurs Fitelberga w świecie dyrygentury i muzyki klasycznej jest z każdą kolejną edycją coraz bardziej ceniony. Wynika to z silnie ugruntowanej, niezmiennej od lat formuły artystycznej, a także dbałości o wysoki poziom artystyczny i trzymanie się określonych reguł organizacji, które się sprawdzają i przynoszą efekty – powiedziała dyrektor konkursu Agnieszka Młynarczyk.
Tegoroczne konkursowe zmagania rozpoczną się 17 listopada koncertem inauguracyjnym z utworami Eugeniusza Knapika i Henryka Mikołaja Góreckiego. Śląskich filharmoników – organizatorów konkursu – poprowadzi ich szef prof. Mirosław Jacek Błaszczyk.
Trzyetapowe przesłuchania konkursowe rozpoczną się dzień później.
REKLAMA
W każdym etapie uczestnicy muszą przygotować po kilka wybranych z podanego repertuaru kompozycji – zarówno krótsze uwertury, jak i koncerty oraz całe, długie symfonie.
Repertuar składa się z kanonu muzyki klasycznej od klasycyzmu po współczesność. To m.in. V Symfonia c-moll Ludwiga van Beethovena czy IX Symfonia e-moll "Z Nowego Świata" Antonina Dvoraka. Obowiązkowymi utworami konkursowymi są dzieła polskich kompozytorów Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego.
Uczestnicy konkursu mają określony czas, który w zależności od etapu trwa od 30 do 50 minut, by "przepracować" te utwory bądź ich fragmenty z orkiestrą; to jakby otwarta próba. I to jest właśnie główne zadanie konkursowe. Jurorzy oceniają bowiem w tym czasie głównie pracę dyrygentów z instrumentalistami, ich technikę dyrygowania, a także ich pomysł na utwór i zrozumienie go.
Uczestników oceniać będzie jury złożone z wybitnych i zasłużonych dyrygentów. W jego skład wejdą m.in. Mirosław Jacek Błaszczyk, Marek Pijarowski, Eugeniusz Knapik, Juozas Domarkas, Jorma Panula czy Michael Zilm.
REKLAMA
Do drugiego etapu przechodzi 12 z 50 uczestników, a do trzeciego, finałowego – 6.
Finał konkursu odbędzie się 24 listopada, a koncerty laureatów - 25 i 26 listopada w Katowicach i 27 listopada w Warszawie.
Zwycięzca otrzyma Złotą Batutę i 25 tys. euro. Laureaci drugiego i trzeciego miejsce dostaną odpowiednio Srebrną i Brązową Batutę oraz 20 i 15 tys. euro. Dużą wartość dla laureatów mają też nagrody pozaregulaminowe, którymi są głównie zaproszenia do udziału w koncertach symfonicznych z najlepszymi orkiestrami z Polski, a także nagrody finansowe i rzeczowe od instytucji, stowarzyszeń i prywatnych fundatorów.
pp
REKLAMA
REKLAMA