Prezes ARP Marcin Chludziński: polskie firmy wygrywają dzięki chęci działania i rozwoju
Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński zwraca uwagę na ogromny, jego zdaniem, potencjał polskich firm. W jego opinii szefowie rodzimych przedsiębiorstw cechują się dużą chęcią rozwoju i odkrywania nowych rynków, i to właśnie dzięki takiej postawie polskie firmy mogą na równi rywalizować z tymi z zagranicy.
2017-11-16, 13:05
Posłuchaj
Marcin Chludziński, który był gościem radiowej Jedynki w czasie Kongresu 590 podkreślił, że ten potencjał, reprezentowany przez rodzime przedsiębiorstwa, widać w danych gospodarczych.
- W pierwszym półroczu w przemyśle utworzono 223 tysięcy miejsc pracy. To najwięcej w Europie. Do tego dochodzi wysoka wartość produkcji sprzedanej i wysoki, utrzymujący się od trzech lat wskaźnik PMI. Realne stało się też przekroczenie 4-procentowego progu rozwoju PKB. To również potwierdza realną siłę polskich przedsiębiorstw - powiedział prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
Polska fabryką Europy?
Marcin Chludziński mówił, że już teraz Polskę można określić mianem "fabryki Europy". Jak zaznaczył, służy temu przyjazne dla polskich i zagranicznych inwestorów otoczenie społeczno-polityczne oraz klimat dla biznesu, co, w jego ocenie, zawdzięczamy skutecznej polityce wicepremiera Matusza Morawieckiego. Prezes Agencji Rozwoju przemysłu wspomniał także o wykwalifikowanych pracownikach, jakimi dysponuje nasz kraj.
- W Polsce są ludzie innowacyjni, obowiązkowi. Chcą pracować, chcą zarabiać, nie ma problemu z zachęceniem ich do pracy, co staje się problemem w wielu krajach Europy. Oczywiście w Polsce cały czas jest taniej, ale pensje rosną, więc nie jest to główny czynnik przewagi konkurencyjnej - powiedział gość Jedynki.
REKLAMA
Na jakich polach rywalizować z zagranicznymi firmami?
Jak wskazywał Marcin Chludziński, polskie firmy powinny rywalizować z zagranicznymi zwłaszcza w tych obszarach, w których "mogą startować z równych pozycji". Tak może być na przykład w branży motoryzacyjnej. I choć Polacy nie produkują samochodów, to, jak mówił prezes ARP, są w stanie wyprodukować niemal wszystkie jego części składowe. W jego ocenie rodzime przedsiębiorstwa mają też szanse na sukces na przykład w branży informatycznej czy lotniczej.
- To są polskie specjalności, które kiedyś 'straciliśmy', ale w ostatnim czasie są one skutecznie odbudowywane - podkreślił Marcin Chludziński.
Kongres 590 jednym z ważniejszych wydarzeń gospodarczych
Odbywający się w Jasionce pod Rzeszowem dwudniowy Kongres 590 to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w tym roku. Według szacunków organizatorów weźmie w nim udział około trzech tysięcy osób. W Jasionce pojawią się między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, a także ministrowie i przedstawiciele innych władz. Nie zabrakło też gości z zagranicy.
W czasie Kongresu zaplanowano ponad 80 paneli dyskusyjnych na takie tematy jak energetyka, system podatkowy czy infrastruktura.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, md
REKLAMA