Dyskusja w Jedynce: Ze względu na funkcje lasów zniszczoną powierzchnię trzeba szybko odnowić

O gwałtownych zjawiskach klimatycznych, jak huragany niszczące wielkie obszary lasów i terenów zamieszkałych przez ludzi, dyskutowano na antenie radiowej Jedynki. W debacie wzięli udział Krzysztof Rostek – naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz prof. Jerzy Starzyk z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

2017-11-16, 17:21

Dyskusja w Jedynce: Ze względu na funkcje lasów zniszczoną powierzchnię trzeba szybko odnowić
Huragany i inne gwałtowne zjawiska klimatyczne są związane z industrializacją i dużą ilością ciepła, które przedostaje się do atmosfery. Foto: PIXABAY

Posłuchaj

Polska także doświadcza zmian klimatu, czego przykładem mogą być huragany, które w tym roku dewastowały nasze lasy. O tym m. in. rozmawiali goście radiowej Jedynki
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem prof. Jerzego Starzyka – huragany czy trąby powietrzne mają również związek z industrializacją i dużą ilością ciepła, które przedostaje się do atmosfery.  Człowiek wywiera na to wpływ pośredni i bezpośredni –powiedział gość Jedynki

Przed siłą żywiołu trudno się ustrzec

Z kolei Krzysztof Rostek skomentował, że jeśli chodzi o gwałtowne zjawiska klimatyczne Lasy Państwowe opierają się na prognozach IMiGW. Jak dodał, występują one na lokalną skalę, ale z taką siłą, że nie można nic zrobić, aby uchronić las. Poinformował, że poszukiwane są odmiany drzew odpornych na różne czynniki, ale przed takim żywiołem jak np. w tym roku "nie jesteśmy się w stanie ustrzec".

– To co się wydarzyło (...) na terenie 4 regionalnych dyrekcji to są szkody wynoszące tylko w lasach państwowych powyżej 10 mln m3 drewna. Takiej klęski w historii polskich lasów jeszcze nie było i prawdopodobnie jest to największa klęska w historii lasów europejskich – powiedział Rostek.

Czy trzeba pomagać przyrodzie?

Prof. Starzyk pytany, czy w przypadku takich katastrof człowiek powinien pomagać przyrodzie, odparł, że większość fachowców uważa, że ze względu na funkcje lasów, ich zniszczoną powierzchnię powinno się odnowić. Zdaniem rozmówcy chodzi również o względy ekonomiczne, bowiem połamany drzewostan jest dobytkiem i narodowym skarbem, w związku z tym trzeba jak najszybciej takie drewno wykorzystać.

REKLAMA

– Jeżeli nie uporządkujemy terminowo tej masy drewna to stworzymy warunki optymalne do pojawienia się szkodników (...), które atakują drzewa które przeżyły – powiedział gość debaty.

W podsumowaniu dyskusji przedstawiciel Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych przypomniał, że przeznaczono 35 mln złotych na wynagrodzenie z tytułu kształtowania bezpieczeństwa publicznego dla właścicieli prywatnych lasów, a po środki te można sięgnąć za pośrednictwem starostw.  

oprac. Adam Kaliński, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej