Ciąża a smog. Jak chronić zdrowie dzieci?
Zanieczyszczone powietrze wpływa nie tylko na zdrowie, ale też na inteligencję dzieci i całe późniejsze życie. Aby to zmienić, potrzebna jest zmiana nawyków - mówili eksperci na konferencji "Zanieczyszczenie powietrza a zdrowie dzieci".
2017-11-21, 11:40
Powiązany Artykuł
![smog mapa zanieczyszczenia powietrze EEA 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/3f8aa0a5-6ed3-47d0-9bec-e5f3a201f269.jpg)
Sprawdź jakość powietrza w swoim mieście. Ponad 2 tys. stacji pomiarowych w Europie
Naukowcy z USA i z Kolegium Medycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzili w Nowym Jorku i Krakowie badania kobiet ciężarnych narażonych na smog. - U ich dzieci zaobserwowano zmniejszoną wagę urodzeniową, mniejszy obwód głowy, niższą inteligencję w wieku 5 lat, problemy z zachowaniem w wieku 6-7 lat. Ponadto objawy ADHD, lęku i depresji w wieku 9 lat, widoczne zmiany w mózgu oraz większe ryzyko astmy - wyliczała prof. Frederica Perera z Columbia University. - Skutki te mają wymierny wpływ na wyniki w nauce, zarobki w późniejszym okresie życia i dalsze zdrowie. Zmniejszanie zużycia paliw kopalnych dałoby nie tylko korzyści zdrowotne, ale i ekonomiczne - dodała.
Jak wskazał prof. Wojciech Hanke, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia środowiskowego, są dowody, że zmniejszenie ekspozycji na pyły może poprawić sytuację zdrowotną. Na przykład w austriackim Linzu zmalało dzięki temu ryzyko astmy u dzieci. Domowe urządzenia oczyszczające powietrze mogą pomóc, ale obniżają zawartość zanieczyszczeń w powietrzu najwyżej o kilkadziesiąt proc.
Powiązany Artykuł
![kobieta maska smog 1200x660.jpg](http://static.prsa.pl/images/97116cd0-0f9a-428b-b25e-115a70a454e3.jpg)
Kraków walczy ze smogiem. Bezpłatne maseczki dla mieszkańców [WIDEO]
Niebezpieczne piaskownice
Wbrew pozorom w centrum Warszawy powietrze jest czystsze niż na obrzeżach, gdzie piece w domach jednorodzinnych często opalane są czym się da. Dowiodły tego badania powietrza w Wawrze - powiedział prof. Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wpływ zanieczyszczonego powietrza sprzyja chorobom alergicznym, nadciśnieniu tętniczemu i powikłaniom sercowo-naczyniowym. - O ile na Wybrzeżu zanieczyszczenie powietrza skraca życie o 15-16 miesięcy, to w Małopolsce - aż o 43 - dodał profesor.
REKLAMA
Doradca prezydenta Krakowa o walce ze smogiem w stolicy Małopolski
Badania wykazały, że na jednym z placów zabaw oraz na boisku w Sosnowcu stężenie metali ciężkich (cynku, kadmu, ołowiu) w podłożu przekraczało normy nawet trzydziestokrotnie. Zamiast czystego piasku wysypano tam odpady z okolicznych hałd. Z kolei w Olkuszu, gdzie w rekultywowanej kopalni galmanu (ruda cynku) urządzono skatepark, poziom kadmu w glebie przekroczył normę ponad stukrotnie. Nie wiadomo, czy ciężkie metale w glebie to pozostałość po kopalni, czy też nawieziono odpady z hałd.
Jak zapobiegać?
Oprócz monitorowania zawartości metali ciężkich w miejscach zabaw i zabezpieczenia powierzchni rekreacyjnych - lekarze zalecają utrwalanie u dzieci zachowań prozdrowotnych. Chodzi na przykład o mycie rąk przed posiłkiem, zmianę odzieży po zabawie na zewnątrz oraz mycie zabawek używanych na placu zabaw.
U dzieci kobiet narażonych na smog zaobserwowano zmniejszoną wagę urodzeniową, niższą inteligencję, objawy ADHD i depresji. prof. Frederica Perera
Metale ciężkie mogą być przyczyną uszkodzeń narządów, sprzyjać alergiom (cynk), nowotworom (kadm), a nawet obniżać inteligencję i zaburzać koncentrację (ołów). Zagrożeniem są zarówno cząsteczki zanieczyszczeń unoszące się w powietrzu, jak i obecne na rękach. Dzieci są szczególnie zagrożone, bo często wkładają brudne ręce do ust, łatwiej wchłaniają metale z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych, a ich metabolizm jest szybszy niż u dorosłego.
REKLAMA
abi
REKLAMA