Coraz więcej Ukraińców płaci składki na ZUS w Polsce
Wzrasta liczba pracowników z Ukrainy, za których pracodawcy płacą składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
2017-11-22, 13:42
Posłuchaj
− To dobra wiadomość, bo pokazuje, że coraz częściej pracownicy ze Wschodu pracują w Polsce legalnie -mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.
I wylicza, że obecnie w Polsce ok. 450 tys. cudzoziemców jest zarejestrowanych w ubezpieczeniach społecznych.
−Jeszcze kilka lat temu ta liczba była prawie czterokrotnie niższa, co oznacza, że coraz więcej osób pracuje w Polsce legalnie, mówi rzecznik ZUS.
Najwięcej wśród zarejestrowanych cudzoziemców jest Ukraińców
Grupą, która dominuje wśród zarejestrowanych cudzoziemców w ubezpieczeniach społecznych, są obywatele Ukrainy. Pod koniec czerwca składki do ZUS odprowadzano od ponad 270 tys. pracowników z tego kraju. To ważne, bo takie osoby mają gwarancję zabezpieczania m.in. na wypadek choroby.
Na legalizacji zatrudnienia zyskują pracownicy i system emerytalny
Wojciech Andrusiewicz przypomina, że brak rejestracji oznacza brak zasiłku chorobowego w przypadku choroby czy wypadku, a ponadto okres przepracowany w Polsce ma wpływ na ich emeryturę.
REKLAMA
Jak dodaje, na legalizacji zatrudnienia i opłacaniu składek zyskują dwie strony – pracownicy oraz system emerytalny, do którego spływają ich składki.
Co ważne, wśród samych obcokrajowców rośnie świadomość korzyści płynących z legalnego zatrudnienia.
Pani Tatiana pyta, czy może liczyć na polską emeryturę, gdyż od jakiegoś czasu pracuje legalnie w Polsce.
Rzecznik ZUS potwierdza, że może ona liczyć na emeryturę, a gwarantuje to umowa podpisana między Polską a Ukrainą 1 stycznia 2014 r.
Umowa między Polską a Ukrainą gwarantuje sumowanie okresów ubezpieczenia
−W przypadku Ukrainy mamy umowę dwustronną dotycząca zabezpieczenia społecznego i działa ona na trochę podobnej zasadzie jak polityka koordynacji w Unii Europejskiej, to znaczy, że w zakresie emerytury mowa jest o sumowaniu okresów ubezpieczenia, wyjaśnia rzecznik ZUS.
W zależności od tego, w którym państwie finalnie znajdziemy się przechodząc na emeryturę, w tym państwie składamy wniosek i proporcjonalnie do wypracowanych na jego terytorium składek, wypłacane jest świadczenie.
Wtedy ZUS występuje do strony ukraińskiej o podanie okresów ubezpieczenia na Ukrainie, sumuje je, wypłaca jedno świadczenie, które jest proporcjonalnie dzielone między dwie strony umowy – Ukrainę i Polskę.
Warunkiem nabycia prawa do emerytury z polskiego systemu jest przekroczenie wieku emerytalnego oraz posiadanie składek zewidencjonowanych na koncie w ZUS.
REKLAMA
Elżbieta Szczerbak, jk
REKLAMA