Mysłowice: silny wstrząs w kopalni Wesoła. Dziewięciu górników trafiło do szpitala

Specjaliści z Komisji Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach badają okoliczności wypadku w Kopalni Mysłowice Wesoła. Do wstrząsu doszło 665 metrów pod ziemią. 

2017-11-23, 11:30

Mysłowice: silny wstrząs w kopalni Wesoła. Dziewięciu górników trafiło do szpitala

Posłuchaj

Rejon wstrząsu został wyłączony z wydobycia. Relacja Eweliny Kosałki-Passii
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

kopalnia 1200.jpg
Silny wstrząs w kopalni Murcki-Staszic w Katowicach. Są ranni

W chwili wstrząsu, krótko przed godziną trzecią nad ranem, w zagrożonym rejonie pracowało 30 górników. Wówczas nie wydobywali węgla, ale wykonywali prace konserwacyjne. Po wstrząsie wszyscy o własnych siłach wyjechali na powierzchnię. 

Poszkodowani trafili do szpitali. Najciężej ranny górnik został przetransportowany do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Sosnowcu. Jak poinformował dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego - obrażenia górników nie stanowią zagrożenia dla ich życia. Poszkodowani mają stłuczenia, zwichnięcia i otarcia. Początkowo informowano o siedmiu poszkodowanych, jednak w kopalnianym punkcie ambulatoryjnym obrażenia zgłosiło dwóch kolejnych górników, którzy doznali ogólnych potłuczeń.


Powiązany Artykuł

kopalnia free 1200.jpg
Dolnośląskie: w kopalni Rudna zaginął górnik. Trwają poszukiwania

Na razie nie wiadomo, jak duże szkody w podziemnych wyrobiskach mógł spowodować wstrząs. Aby to sprawdzić, w rejonie wstrząsu przeprowadzona będzie wizja lokalna. Dojdzie do niej, gdy tylko pozwolą na to warunki. Z reguły należy wstrzymać się jakiś czas od wejścia do zagrożonego rejonu z powodu niebezpieczeństwa wystąpienia tzw. wstrząsów wtórnych. 

Zjawisko naturalne 

REKLAMA

Ze względu na różne warunki geologiczne niektóre wstrząsy są silniej odczuwane na powierzchni, inne słabiej. Obok wybuchów metanu i pyłu węglowego wstrząsy są najczęstszymi przyczynami górniczych tragedii. Wstrząsy są naturalnym zjawiskiem.

W kwietniu 2005 r. w rudzkiej części kopalni Wujek doszło do najpotężniejszego od 30 lat wstrząsu w polskim górnictwie. Na skutek olbrzymich zniszczeń w wyrobiskach, 1050 m pod ziemią uwięzieni zostali dwaj górnicy. Zmarli najprawdopodobniej na skutek braku powietrza. Akcja ratownicza trwała aż 67 dni.

abi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej