Jakie perspektywy przed polskimi eksporterami żywności?
Wyniki za 9 pierwszych miesięcy tego roku wskazują na to, że wartość polskiego eksportu w roku 2017 będzie większa niż w roku ubiegłym i wyniesie ponad 25 mld euro.
2017-11-27, 08:27
Posłuchaj
Mówiono o tym podczas zorganizowanego w Warszawie Kongresu Stowarzyszenia Polskich Eksporterów.
Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi, podkreśla, że wśród osiągnięć dotyczących otwierania się nowych rynków na polskie towary jedno wysuwa się na pierwszy plan.
- To udostępnienie rynku chińskiego dla jabłek, chociaż są trudności związane ze środkami ochrony roślin, ale tutaj wizyta ministra rolnictwa Chin i nasza wspólna wizyta u sadowników pozwalają docierać w tym obszarze. Musimy wyeliminować tzw. pozostałości i ten rynek będzie coraz bardziej udostępniany. Otwieramy również rynek Iraku, który w latach 70. był jednym z ważniejszych krajów, jeżeli chodzi o eksport polskiej żywności. Teraz w ciągu miesiąca, dwóch będziemy podpisywali porozumienie i ten rynek będzie dla nas otwarty. Irak chce bardzo kupować od nas żywność. Ich zdaniem polska żywność jest w Europie najlepsza, co pozwala być optymistami, jeśli chodzi o eksport tam. Mówimy nie tylko o Iraku, ale też Maroku, Senegalu czy RPA. To są kraje, w których można lokować polskiego produkty – wymienia minister rolnictwa.
Chiny wciąż zamknięte na polską wieprzowinę
Mimo wielu starań rynek chiński pozostaje niedostępny dla polskiej wieprzowiny.
REKLAMA
- Są problemy. Chiny mieliśmy już prawie otwarte. To było w 2016 roku, ale dwa dni po podpisaniu porozumienia w obecności prezydenta Chin dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń uniemożliwiły otwarcie tego rynku. Chiny nie chcą uznać regionalizacji. O to zabiegamy, organizujemy seminaria, wyjeżdżamy do Chin, tłumaczy, jednak do tej pory się nie udało. Będziemy cierpliwi, Z Chińczykami trudno się rozmawia, ale jest to do osiągnięcia, jeśli oczywiście zwalczymy ASF. Tej zimy powinien być znaczący postęp w tej kwestii. Chcemy wyzbierać wszystkie padłe dziki i zredukować do 1/10 dzika na km kwadratowy. Tutaj potrzebna jest oczywiście dobra wola kół łowieckich, ale tez tych nowych sił, które staramy się uruchomić. W Sejmie będzie specustawa, w której zostaną określone te instrumenty, które najpierw musimy uzgodnić z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, ministrem obrony i ministrem środowiska i wtedy zostanie to poddane konsultacjom – mówi Krzysztof Jurgiel.
Podczas Kongresu podkreślano, że polscy eksporterzy artykułów spożywczych w coraz większym stopniu będą musieli konkurować jakością. Niskie ceny stają się atutem w ofercie eksportowej Rosji i Ukrainy, które urastają do roli czołowych producentami żywności w Europie Środkowo-Wschodniej.
Dariusz Kwiatkowski, awi
Polecane
REKLAMA