Prezydent Andrzej Duda: jestem tutaj po to, żeby pogłębić relacje pomiędzy Polską a Wietnamem
Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu w Hanoi z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni powiedział, że przybył do Wietnamu - po 18 latach od ostatniej wizyty polskiego prezydenta - by pogłębić relacje i zacieśnić więzy między tymi krajami.
2017-11-27, 16:29
Posłuchaj
Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywają w stolicy Wietnamu w ramach rozpoczętej w poniedziałek rano (w godzinach popołudniowych czasu lokalnego) oficjalnej wizyty w tym kraju. Andrzej Duda spotka się tam m.in. z prezydentem Tran Dai Quangiem i premierem Nguyen Xuan Phucem. Parze prezydenckiej towarzyszy misja gospodarcza.
- Jestem tutaj jako prezydent Rzeczypospolitej - dzisiaj po 18 latach od ostatniej wizyty prezydenta - po to, żeby pogłębić relacje pomiędzy Polską a Wietnamem, po to, żeby pogłębić relacje polityczne, ale także po to, żeby pogłębić relacje gospodarcze, żeby zacieśnić więzy - mówił prezydent na spotkaniu z absolwentami polskich uczelni.
Podkreślił, że w czasie studiów w Polsce wietnamscy studenci byli "w jakimś sensie ambasadorami swojego państwa, Wietnamu, u nas, w Polsce".
- Dzisiaj, kiedy wróciliście do domu, kiedy wróciliście do swojej ojczyzny, kiedy mieszkacie tutaj, często po studiach w Polsce, już od wielu, wielu lat jesteście reprezentantami, jesteście ambasadorami, przedstawicielami Rzeczypospolitej, Polski, tutaj, w Wietnamie - przekonywał Andrzej Duda.
REKLAMA
Zwrócił uwagę, że obecnie w Polsce uczy się ok. 300 wietnamskich studentów, wyraził jednocześnie nadzieję, że dzięki umowie, która zostanie podpisana we wtorek przez wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, "tych studentów w najbliższych latach w Polsce, na różnych naszych uczelniach, będzie jeszcze więcej".
Andrzej Duda podkreślił, że wśród absolwentów polskich uczelni są ministrowie, wiceministrowie, prezesi, dyrektorzy, profesorowie, którzy na co dzień pracują dla wietnamskiego państwa, "są patriotami, ale zarazem są też przyjaciółmi Polski, są na Polskę otwarci".
Prezydent podziękował również za "każde miejsce, gdzie dzisiaj w Wietnamie można się uczyć języka polskiego". Wyraził nadzieję, że będzie ich coraz więcej, podobnie jak literatury polskiej przetłumaczonej na język wietnamski. Podczas spotkania prezydent wręczył wietnamskim absolwentom polskich uczelni odznaczenia państwowe "za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-wietnamskiej współpracy i przyjaznych stosunków, za popularyzowanie polskiej kultury".
REKLAMA
Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali Ho Chi Hung oraz Ta Minh Chau. Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali Le Ba Thu oraz Pham Kien Thiet. Z kolei Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczona została Nguyen Thi Thanh Thu.
Ponadto Andrzej Duda "w uznaniu zasług i szczególnych osiągnięć w działalności na rzecz rozwijania polsko-wietnamskiej przyjaźni i współpracy" przekazał flagę Rzeczypospolitej Polskiej prezesowi Towarzystwa Przyjaźni Wietnamsko-Polskiej Pcha Khoi Nguyenowi. Pcha Khoi Nguyen, zabierając głos w imieniu odznaczonych, podziękował za pomoc, jaką otrzymali oni od Polski.
- Polska na zawsze pozostanie w naszych sercach (…). Tęsknimy za przepiękną złotą polską jesienią - powiedział. Zaznaczył, że mimo geograficznego oddalenia byli wietnamscy studenci polskich uczelni nadal interesują się Polską i śledzą jej rozwój. - Jesteśmy dumni i ogromnie cieszymy się z osiągnięć gospodarczych narodu polskiego - dodał.
Tłumaczył, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w Wietnamie ukazało się wiele tłumaczeń dzieł polskiej literatury, w tym: Henryka Sienkiewicza, Adama Mickiewicza, Władysława Reymonta, Bolesława Prusa, Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Sławomira Mrożka, Katarzyny Grocholi, Janusza Wiśniewskiego.
REKLAMA
mr
REKLAMA