ZUS pomaga odzyskać zdrowie w ośrodku rehabilitacyjnym

ZUS realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Do kogo skierowany jest program i jak z niego skorzystać, wyjaśnia w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Anna Sójka z Centrali ZUS.

2017-11-29, 13:10

ZUS pomaga odzyskać zdrowie w ośrodku rehabilitacyjnym
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Kzenon/Shutterstock

Posłuchaj

O programie rehabilitacji leczniczej mówiła w radiowej Jedynce Anna Sójka z Centrali ZUS (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program od 1996 r. Jego celem jest przywrócenie zdolności do pracy osobom, które w następstwie choroby są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy i jednocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji, mówi Anna Sójka z Centrali ZUS.

- W związku z tym program jest adresowany przede wszystkim do osób ubezpieczonych, czyli pracujących, osób pobierających zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, ewentualnie osób, które przebywają na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy – wylicza ekspertka.

Potrzebne orzeczenie od lekarza

Podstawą skierowania ubezpieczonego lub rencisty do ośrodka rehabilitacyjnego jest orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej wydane przez lekarza orzecznika ZUS. 

REKLAMA

- Wystarczy pójść do swojego lekarza prowadzącego leczenie, poprosić go o wystawienie wniosku, którego wzór możemy znaleźć na stronie internetowej ZUS-u. Ewentualnie może to być dowolny wniosek, ale musi zawierać podstawowe dane, czyli imię, nazwisko osoby, która ubiega się o rehabilitację, jej PESEL, adres zamieszkania, numer telefonu, rozpoznanie w języku polskim i zalecenie, ze rehabilitacja jest wskazana z powód medycznych. Oprócz złożenia wniosku wypełnionego przez lekarza leczącego w dowolnej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Taki wniosek o rehabilitację może być wystawiony przez lekarza, który wystawia zwolnienie lekarskie. Wówczas wystawiając e-ZLA (elektroniczne zwolnienie lekarskie – przyp. red.), może jednocześnie wystawić dla swojego pacjenta wniosek o rehabilitację. Wówczas jest on automatycznie przekazywany drogą elektroniczną do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i taka osoba nie będzie musiała już sama wysyłać go do oddziału – tłumaczy rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Dla kogo rehabilitacja w systemie zamiejscowym?

ZUS kieruje na rehabilitację leczniczą w systemie ambulatoryjnym i wtedy pacjent tylko przychodzi na zabiegi do ośrodka rehabilitacyjnego, i po nich wraca do domu oraz w systemie stacjonarnym, czyli zamiejscowym, kiedy ubezpieczony wyjeżdża do ośrodka rehabilitacyjnego. Taka rehabilitacja dotyczy kilku grup schorzeń, tłumaczy Anna Sójka.

- Jeżeli chodzi o profile, to w formie ambulatoryjnej mamy tylko dwa: narząd ruchu i układ krążenia, ale z możliwością monitorowania telemedycznego, czyli część rehabilitacji pacjent spędza w domu. Jeżeli chodzi o rehabilitację stacjonarną, to profili jest kilka: narząd ruchu, układ krążenia, układ oddechowy, schorzenia psychosomatyczne, dla osób po leczenie nowotworu gruczołu piersiowego i schorzeniach narządu głosu – wymienia Anna Sójka.

Jakie koszty refunduje ZUS?

Pełny koszt rehabilitacji uwzględniający w szczególności koszty leczenia, zakwaterowania i żywienia, pokrywa ZUS.

REKLAMA

Zakład refunduje również koszty dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego z miejsca zamieszkania i z powrotem - do wysokości ceny biletu najtańszego środka komunikacji publicznej, dodaje Anna Sójka.

- Postawą do rozliczenia są bilety: w PKP to II klasa, pociąg pospieszny, jeżeli zaś chodzi o transport inny niż PKP, to mogą być bilety autobusowe bądź u przewoźników, którzy świadczą usługi transportu zbiorowego, czyli może to być jakiś bus. Jeżeli zaś dojedzie się prywatnie samochodem, to niestety zwracamy tylko do wysokości najtańszego środka komunikacji publicznej, czyli w tym przypadku bierzemy jako przelicznik tabelę Regio – mówi ekspertka.

ZUS nie posiada własnych ośrodków rehabilitacyjnych i prowadzi rehabilitację leczniczą na podstawie umów zawieranych z krajowymi ośrodkami rehabilitacyjnymi, spełniającymi określone przez Zakład wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. 

Wszystkie informacje dostępne są w oddziałach ZUS oraz na stronie www.zus.pl.

REKLAMA

Elżbieta Szczerbak, awi

Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.



Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej