Split payment: wprowadzenie podzielonej płatności później?

Przesunięcie wejścia w życie mechanizmu tzw. podzielonej płatności w przypadku VAT z 1 kwietnia 2018 roku na 1 lipca przyszłego roku - taką poprawkę do nowelizacji ustawy o VAT zaproponował podczas wtorkowej debaty w Senacie Grzegorz Bierecki z PiS.

2017-12-05, 16:06

Split payment: wprowadzenie podzielonej płatności później?
Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług VAT wprowadza nowe narzędzie - mechanizm podzielonej płatności.Foto: Shutterstock

W Senacie we wtorek odbyła się debata nad uchwaloną 9 listopada przez Sejm nowelą ustawy o podatku od towarów i usług, wprowadzającą tzw. mechanizm podzielonej płatności (split payment).

Do ustawy senatorowie proponują kilka poprawek - m.in. szef senackiej komisji budżetu i finansów Grzegorz Bierecki (PiS) zaproponował, by przesunąć termin wejścia w życie mechanizmu na połowę przyszłego roku.

Tłumaczył, że do senatorów docierały głosy postulujące zmianę terminu wejścia w życie ustawy, "aby banki i SKOK-i były zobowiązane do oferowania tej usługi od 1 lipca, a nie 1 kwietnia".

- Wiele było tych głosów, same banki proszą o wydłużenie tego terminu ze względu na konieczność dostosowania swoich systemów IT do prowadzenia tej działalności - uzasadniał.

Jakie jeszcze inne poprawki zaproponowano?

Zaproponował także poprawkę zakładającą, że mechanizm tzw. podzielonej płatności mogły stosować wszystkie instytucje działające na podstawie ustawy o usługach płatniczych, a nie tylko banki i SKOK-i.

Podobną jak Bierecki poprawkę, zakładającą zmianę terminu wejścia w życie ustawy na 1 lipca przyszłego roku, złożył także podczas wtorkowej debaty Kazimierz Kleina (PO).

Zaproponował on również inną poprawkę, skracającą maksymalne terminy na zwrot VAT. Senator PO proponuje, by termin ten wynosił nie 25 dni, ale 15 dni.

Wobec tej ostatniej poprawki krytycznie wypowiedział się wiceminister finansów Paweł Gruza, który zwracał uwagę, że zapisane w ustawie terminy na zwrot VAT są maksymalne, a w rzeczywistości zwroty będą szybsze. Podkreślał, że Krajowa Administracja Skarbowa już przyspieszyła zwrot VAT, średnio z 60 dni do ok. 30 dni.

Gruza nie skomentował zarazem poprawki, przesuwającej termin wejścia w życie mechanizmu split payment na 1 lipca 2018 roku.

Wyjście naprzeciw oczekiwaniom banków

Kilka dni temu "Dziennik Gazeta Prawna" pisał, że resort finansów chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom banków, które twierdzą, że nie będą gotowe na wejście w życie split paymentu od kwietnia 2018 r. i prosiły o przesunięcie terminu na 1 stycznia 2019 roku. Resort miał ostatecznie zgodzić się na 1 lipca.

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk komentując te informacje w mediach mówił, ze przesunięcie terminu wprowadzenia podzielonej płatności nie wpłynie na wysokość wpływów podatkowych.

Nowela ma doprowadzić do ograniczenia patologii polegającej na wyłudzeniach VAT z użyciem tzw. znikających podatników. Ma też zapewnić większe dochody podatkowe, większą pewność działalności gospodarczej i równość zasad konkurencji.

Jak działa mechanizm odwróconej płatności?

REKLAMA

Split payment ma obowiązywać tylko w przypadku rozliczeń między przedsiębiorcami, tłumaczył Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy w firmie Grant Thornton.

- Nabywca będzie mógł dokonać płatności za fakturę w specyficzny sposób, dzieląc tę płatność na kwotę netto i na kwotę podatku VAT. Z tym, że kwota netto będzie wpłacana na rachunek bankowy wskazany przez kontrahenta, wystawcę faktury, natomiast kwota VAT będzie automatycznie przelewana na konto VAT sprzedawcy stworzone przez bank – wyjaśniał ekspert.

Sprzedawca, który dostanie podzieloną płatność, będzie mógł dowolnie dysponować tylko kwotą netto. Natomiast kwota VAT wpływająca na specjalny rachunek będzie mogła być użyta tylko do zapłaty podatku do urzędu skarbowego albo do zapłaty podatku VAT innemu przedsiębiorcy, od którego coś kupimy.

- Jeżeli więc ja jestem sprzedawcą i ktoś mi zapłaci na ten rachunek VAT-owski i skorzysta z tego mechanizmu podzielonej płatności, to ja te środki z tego rachunku będę mógł przekazać innemu kontrahentowi, od którego kupuję usługi i towary. Natomiast jest takie ryzyko, że w niektórych przypadkach może dojść do kumulowania VAT na tym rachunku, szczególnie jak np. podatnik VAT-owski w danym okresie dokonuje mniej zakupów, ma mniej tych faktur. Wtedy można dokonać przelewu z rachunku VAT-owskiego na zwykły rachunek rozliczeniowy, ale po złożeniu wniosku do Urzędu Skarbowego, który będzie miał 60 dni na to, żeby zadecydować, czy się zgadza, czy nie – wyjaśniał ekspert.

REKLAMA

Uszczelnienie systemu podatkowego ma zwiększyć wpływy do budżetu. W 2019 roku powinny one wynieść 2 miliardy złotych.

PAP/NRG, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej