Szef polskiej dyplomacji o Jerozolimie. Jej status tematem rozmów pokojowych

Sprawa Jerozolimy powinna być rozwiązana poprzez negocjacje pomiędzy Izraelczykami a Palestyńczykami - w ten sposób szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski mówi o polskim stanowisku w sprawie sporu o Jerozolimę. Szef MSZ był o to pytany przez dziennikarzy w Brukseli, gdzie brał udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO.

2017-12-06, 19:07

Szef polskiej dyplomacji o Jerozolimie. Jej status tematem rozmów pokojowych

Posłuchaj

Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jeszcze dzisiaj amerykański prezydent Donald Trump ma wygłosić przemówienie w sprawie Jerozolimy. Władze w Stanach Zjednoczonych twierdzą, że Trump ma uznać, że to Jerozolima jest stolicą Izraela. Politycy z całego świata apelują do amerykańskiego prezydenta, by tego nie robił, bo argumentują, że taka deklaracja nie tylko ostatecznie zakończy negocjacje pokojowe na Bliskim Wschodzie, ale doprowadzi do wybuchu nowego konfliktu w samej Jerozolimie.

"

Witold Waszczykowski Chcielibyśmy, aby kwestia Jerozolimy została rozstrzygnięta poprzez rokowania dwustronne między Izraelem i Palestyńczykami, Autonomią Palestyńską. Jesteśmy za utrzymaniem granicy z 1967 roku i tak dalej, oczywiście z pewnymi korektami, które życie na pewno już wymusi

Witold Waszczykowski pośrednio przychylił się do stanowiska większości krajów Europy oraz Bliskiego Wschodu, które są przeciwne jednostronnemu uznawaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. - Chcielibyśmy, aby kwestia Jerozolimy została rozstrzygnięta poprzez rokowania dwustronne między Izraelem i Palestyńczykami, Autonomią Palestyńską. Jesteśmy za utrzymaniem granicy z 1967 roku i tak dalej, oczywiście z pewnymi korektami, które życie na pewno już wymusi - dodał szef MSZ.

Szef polskiej dyplomacji przyznał, że Polska tak jak pozostałe kraje świata, nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela. - My w dalszym ciągu uważamy, że stolicą Izraela jest Tel Awiw, tam utrzymujemy naszą ambasadę natomiast bierzemy pod uwagę fakt, że główne instytucje państwa izraelskiego są umieszczone w Jerozolimie. W związku z tym, jeśli jedziemy na rozmowy oficjalne, to również spotykamy się w Jerozolimie, ponieważ tam są ulokowane instytucje. Natomiast jesteśmy zainteresowani w dalszym ciągu sukcesem procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, który niestety trwa od kilkudziesięciu lat - dodał.

Witold Waszczykowski nie odniósł się do pytania Polskiego Radia o bezpieczeństwo Polaków, którzy tłumnie odwiedzają święte dla chrześcijaństwa miejsca na Starym Mieście w Jerozolimie. Znajdują się one w pobliżu części palestyńskiej i także są obecnie zagrożone zamieszkami.

REKLAMA

Status Jerozolimy to jedna z najbardziej zagmatwanych spraw w izraelsko-palestyńskim konflikcie. Obie strony uznają miasto za swoją przyszłą stolicę. Izrael okupuje wschodnią, arabską część miasta, a w 1980 roku wbrew protestom świata przeniósł tam urzędy centralne. Gdyby Stany Zjednoczone uznały Jerozolimę za stolicę Izraela, byłyby jedynym na świecie krajem, który tak zrobił od czasu powstania Izraela w 1948 roku.

Amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson, który także był obecny na spotkaniu w Brukseli zapewnił jedynie, że Waszyngtonowi zależy na rozwiązaniu konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami. Pytany przez dziennikarzy nie chciał jednak powiedzieć o tym, co dzisiaj ostatecznie ogłosi Donald Trump. - Prezydent jest zaangażowany w bliskowschodni proces pokojowy. Zaraz po tym, jak przyszedł do Białego Domu, ustanowił specjalny zespół, który bardzo pracowicie pracuje nad nowym podejściem do tej sprawy - mówił amerykański sekretarz stanu.

Władze Izraela przygotowują już zaostrzone środki bezpieczeństwa, a Palestyńczycy zapowiadają największe od lat protesty.

ksem/

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej