„Kraje UE łączy dziś gospodarka, a nie polityka”

- W przestrzeni politycznej trudno się w Unii Europejskiej w wielu kwestiach dogadać. Tym, co łączy wszystkie kraje Wspólnoty jest gospodarka – powiedział w audycji Rządy Pieniądza Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego. O propozycjach Komisji Europejskiej dotyczących m.in. powołania europejskiego ministra gospodarki i finansów rozmawiali także ekonomista Marek Zuber i Kazimierz Krupa z Drawbridge.

2017-12-07, 11:20

„Kraje UE łączy dziś gospodarka, a nie polityka”
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EASTNEWS

Posłuchaj

7.12.17 Marek Zuber, Kazimierz Krupa i Marcin Roszkowski o ściślejszej współpracy gospodarek w ramach strefy euro.
+
Dodaj do playlisty

Komisja Europejska zaproponowała w środę utworzenie Europejskiego Funduszu Walutowego, powołanie europejskiego ministra gospodarki i finansów oraz stworzenie nowych instrumentów budżetowych dla strefy euro i innych krajów UE. Zmiany te mają zwiększać odporność na kryzysy w ramach Unii Europejskiej.

Jak zaznaczył Kazimierz Krupa, Europejski Fundusz Walutowy to pomysł sprzed ponad 7 lat. - Czy jest on potrzebny? To techniczna zmiana, która nie będzie miała wielkiego znaczenia – wyjaśnił.

Dodał, że powołanie europejskiego ministra finansów i gospodarki nie jest złym pomysłem. - Integracja w ramach UE postępuje w różnym tempie. Na polu politycznym można to nazwać dezintegracją. Wobec tego nie powinniśmy napinać się na integrację polityczną, która napotyka duże trudności, ale przyspieszyć integrację gospodarczą, ekonomiczną. Europa tylko wtedy, gdy będzie współpracowała, wygra walkę konkurencyjną, która nie odbywa się już dziś między krajami, ale między obszarami gospodarczymi. Konkurujemy bowiem ze Stanami, z Chinami, Azją, Dalekim Wschodem – tłumaczył.

Z kolei Marcin Roszkowski podkreślił, że należy ubolewać nad tym, że od momentu przeprowadzenia referendum ws. Brexitu wzmożony jest w Unii gen autodestrukcji. - W przestrzeni politycznej trudno się w Unii w wielu kwestiach dogadać zaś gospodarka jest tym, co łączy wszystkie kraje Wspólnoty  - stwierdził.

REKLAMA

Marek Zuber zaznaczył, że padające od 2009 roku propozycje, „idą w dużej mierze w kierunku tego, co mówił w 1998 roku Milton Friedman - jeden z bardziej znanych ekonomistów XX wieku”. - W kontekście Unii Europejskiej, a zwłaszcza strefy euro, mówił on, że jeśli nie będzie następowało dalsze łączenie się gospodarek, to strefa euro po prostu nie przetrwa – przypomniał.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24/pr

REKLAMA

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 7.12.17

Godzina emisji: 9:09

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej