730 dzieci zabitych tylko w pierwszym miesiącu kampanii. Raport Lekarzy bez Granic ws. Birmy
Co najmniej 6,7 tys. przedstawicieli mniejszości muzułmańskiej Rohingja, w tym 730 dzieci poniżej pięciu lat, zostało zabitych w pierwszym miesiącu kampanii prowadzonej przez wojsko na zachodzie Birmy - poinformowała organizacja Lekarze bez Granic (MsF).
2017-12-14, 10:12
- Liczba zabitych jest przypuszczalnie zaniżona - oświadczył dr Sidney Wong z MsF, który przepytał 11 tys. uchodźców Rohingja w Bangladeszu. Pod koniec sierpnia schronienie przed przemocą znalazło tam ponad 640 tys. przedstawicieli tej grupy.
Do tej pory birmańska armia poinformowała zaledwie o 400 ofiarach śmiertelnych wśród - jak to ujęła - "terrorystów Rohingja", którzy wszczęli akty przemocy 25 sierpnia. Tego dnia rebelianci z Arakańskiej Armii Zbawienia Rohingjów (ARSA) zaatakowali 30 placówek wojskowych w zamieszkanym głównie przez Rohingjów stanie Rakhine (Arakan). Wojsko birmańskie twierdzi, że operacja była konieczna ze względu na bezpieczeństwo narodowe.
ONZ: to klasyczny przykład czystki etnicznej
Przedstawiciele ONZ uznali we wrześniu operację wojska birmańskiego za klasyczny przykład czystki etnicznej. Według oenzetowskich śledczych przedstawiciele mniejszości Rohingja, którzy uciekli z Birmy przed przemocą, zeznali, że w sposób "konsekwentny i metodyczny" dochodziło do zabójstw, tortur i gwałtów.
Chociaż Rohingjowie przebywają w Birmie od pokoleń, nie mają obywatelstwa i uważani są za nielegalnych imigrantów z Bangladeszu. Żyją w biedzie, mają ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, rynku pracy i edukacji. są pozbawieni swobody poruszania się.
rr
REKLAMA