Wysokość pensji powinna być podana w ofercie zatrudnienia. Większość "za"
Polacy są zdecydowanymi zwolennikami podawania w ogłoszeniu o pracy stawek wynagrodzenia. Tak wynika z raportu na ten temat Work Service.
2017-12-14, 10:59
Jawność stawek poparło aż 84 proc. ankietowanych. W badaniu wskazano, że w wielu państwach europejskich zamieszczanie informacji o płacy w ofercie zatrudnienia jest powszechnie praktykowane. Pozwala to szykującym zajęcia zorientować się na co mogą liczyć i czy warto o taką pracę się starać. Także pracodawcom odpada problem z rekrutacją ludzi, dla których oferowane stawki już na etapie lektury ogłoszenia wydają się za niskie.
Kto za jawnością
Z badania wynika, że głównymi zwolennikami jawności wynagrodzenia – już na etapie ogłoszenia o pracy – są osoby z wykształceniem zawodowym zarabiające do 2 tys. zł.
Problemów ze znalezieniem pracy nie zgłasza – według analizy Work Service – blisko połowa ankietowanych. Problemy takie ma 17 proc. Polaków.
Główne problemy podczas szukania pracy
Jak pokazują badania – podstawowym problemem podczas poszukiwania pracy jest brak odpowiednich ofert dla osób z danym wykształceniem lub kwalifikacjami – 45,5 proc. Na drugim miejscu jest brak odpowiedzi ze strony pracodawcy na zgłoszoną ofertę – 24 proc. Jeden na 10 kandydatów nie spełniał wymagań pracodawcy, a co 20 osoba była niezadowolona z wysokości wynagrodzenia.
REKLAMA
ak, NRG, PAP
REKLAMA