Coraz mniej banków w małych miejscowościach. Ale Bank Pocztowy chce iść wbrew trendom

Kolejny miesiąc z rzędu spada zatrudnienie i liczba placówek w sektorze bankowym. Dane Komisji Nadzoru Finansowego wyraźnie pokazują, że według stanu na październik liczba oddziałów bankowych skurczyła się o 8 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Ale Bank Pocztowy chce iść wbrew trendom i kierować swoją ofertę właśnie do mieszkańców małych miast i wsi, skąd znikają oddziały banków.

2017-12-14, 18:14

Coraz mniej banków w małych miejscowościach. Ale Bank Pocztowy chce iść wbrew trendom
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Ze Sławomirem Zawadzkim rozmawia Dominik Olędzki
+
Dodaj do playlisty

Prezes Zarządu Banku Pocztowego Sławomir Zawadzki, gość radiowej Jedynki mówi, że największe banki zamykają swoje placówki w mniejszych miejscowościach głównie pod presją wyników, ale też zmieniających się zachowań klientów.

- Coraz rzadziej chodzimy do placówek bankowych, korzystamy z bankowości internetowej, mobilnej - wskazuje.

Bank Pocztowy idzie wbrew trendom

Sławomir Zawadzki podkreśla przy tym, że Bank Pocztowy podchodzi do tego tematu nieco inaczej, uznając, że w małych miejscowościach ludzie chętniej będą korzystać z tradycyjnych usług bankowych.

- Bank Pocztowy chce być tą instytucją, która może zastąpić znikającą sieć placówek banków w mniejszych miejscowościach. Poczta tam jest, poczta dociera wszędzie. Placówek jest 4600 w całym kraju, do tego 2300 agencji, więc jest to ponad 7 tysięcy punktów, gdzie obsługa klienta jest zapewniona - mówi prezes Banku Pocztowego.

REKLAMA

Specjalna oferta dla Ukraińców

Do końca roku w Polsce legalnie pracować będzie około dwóch milionów Ukraińców, a w przyszłym roku ta liczba może sięgnąć nawet trzech milionów. Bank Pocztowy kieruje swoją ofertę także do obywateli zza naszej wschodniej granicy i wprowadza dla nich ułatwienia. Chodzi m.in. o to, że nie jest od nich wymagana karta pobytu, a do korzystania z usług wystarczy tylko paszport.

- To duży rynek, o który sektor bankowy zaczyna się troszczyć, widząc jego potencjał. Z drugiej strony wiemy, że pracownicy z Ukrainy szukają instytucji zaufanej, bezpiecznej, kojarzącej się z państwem, dlatego często korzystają z usług Poczty Polskiej (...) ale też z oferowanych przez nią usług finansowych, czy zakładając rachunki w Banku Pocztowym - mówi Sławomir Zawadzki. Jak dodaje, w pierwszym kwartale przyszłego roku w centrum pomocy Banku Pocztowego pojawią się osoby, które udzielą wsparcia w języku ukraińskim, później tacy pracownicy będą też dostępni w wybranych placówkach banku.

Obecnie z usług Banku Pocztowego korzysta około 5 tys. obywateli Ukrainy.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dominik Olędzki, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej