Antoni Macierewicz: armia to fundament bezpieczeństwa i patriotyzmu
Armia w Polsce była, jest i będzie fundamentem nie tylko bezpieczeństwa, ale także patriotyzmu - powiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Minister wziął udział w uroczystościach promocji żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski.
2017-12-17, 16:26
Posłuchaj
Antoni Macierewicz: promowani są spadkobiercami tych wszystkich pokoleń żołnierzy, którzy poświęcili swoje życie po to, by Polska była niepodległa (IAR)
Dodaj do playlisty
- Jesteście elitą armii, ale także jesteście elitą narodu. To według waszego postępowania, według waszego zachowania, tak jak wy będziecie się odnosili do ojczyzny - tak, jak wy będziecie się odnosili do zła, które macie potępić i dobra, które macie podnosić, pokazywać, kształtować - tak będą się zachowywali Polacy, tak będą kształtowali swój sposób patrzenia na rzeczywistości obywatele polscy - powiedział do żołnierzy Antonii Macierewicz.
Powiązany Artykuł
Kolejni żołnierze WOT złożyli przysięgę
- Bo w Polsce mundur żołnierza, bo w Polsce armia, była, jest i będzie fundamentem nie tylko bezpieczeństwa, ale także patriotyzmu. Bo w Polsce armia była, jest i będzie skarbnicą podstawowych wartości patriotycznych - oświadczył. - Wy jesteście dzisiaj ich nosicielami, armia polska was potrzebuje - zwrócił się do żołnierzy szef MON.
Uroczystości odbyły się w niedzielę przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Aktu promocji dokonali pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Michał Sikora oraz Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika.
Ku pamięci ofiar komunizmu
Niedzielna uroczystość była dedykowana pamięci ofiar Grudnia`70 oraz stanu wojennego, w tym ofiar kopalni "Wujek". W uznaniu szczególnych zasług za działalność na rzecz suwerennej i niepodległej Polski decyzją ministra obrony narodowej złotym medalem zasługi dla obronności kraju zostały wyróżnione Kopalnia Węgla Kamiennego "Wujek" oraz Stocznia Gdańska i Stocznia Szczecińska.
REKLAMA
Szef MON nawiązując do składanej przez oficerów przysięgi podkreślił, że polski żołnierz nie zawiódł m.in. we wrześniu 1939 roku walcząc z okupantami, a także w czasie walk żołnierzy niezłomnych z okupacją sowiecką. - Nie zawiedli też Polski ci, których dzisiaj także wspominamy - robotnicy Szczecina, Gdańska, Kołobrzegu, Tczewa, Elbląga, którzy bronili ojczyzny przed Sowietami w powstaniu 1970 roku. Bronili narodu, nas wszystkich przed okupacją sowiecką - powiedział minister.
- Nie zawiedli ojczyzny górnicy "Wujka", którzy padli 16 grudnia 1981 roku, gdy strzelali do nich ci, którzy zawiedli, którzy splamili honor żołnierza polskiego, ci dla których nie ma miejsca w polskim żołnierskim korpusie oficerskim i w polskiej armii. Czas najwyższy jasno, głośno, publicznie powiedzieć - dla tych, którzy mordowali Polaków, splamili swoje dłonie krwią polską, nie ma miejsca w żołnierskich szeregach - dodał szef MON.
źródło: TVP Info
REKLAMA
Macierewicz podkreślił, że na promowanych żołnierzach spoczywa obowiązek wzmacniania polskiej armii i gwarantowanie narodowi bezpieczeństwa, całości, jedności i niepodległości.
Antoni Macierewicz zaznaczył, że w 2017 roku wypromowanych zostało 1600 oficerów, a w przeciągu ostatnich dwóch lat 3000, jednak - jak dodał - to ciągle zbyt mała liczba. - Armia polska ma być wielka, skuteczna i musi być zdolna, żeby przeciwstawić się każdemu wrogowi siłą oręża i siłą ducha - podkreślił.
Ważna jest pamięć
Szef MON stwierdził, że obowiązkiem żołnierzy jest także pamiętać i przypominać historię Polski tak, żeby nigdy więcej "Polakom nie towarzyszyło kłamstwo", żeby "nie fałszowano historii i nie upadlano narodu polskiego". - Tak, żeby nigdy więcej nie zdarzyła się taka sytuacja, że oficerowie i żołnierze polscy milczą wtedy, gdy ginie ich prezydent. Milczą wtedy, gdy ginie elita ich armii, gdy zaczyna panować kłamstwo tak jak było z kłamstwem smoleńskim - dodał minister obrony.
REKLAMA
Po wystąpieniu minister złożył wraz z przedstawicielami wypromowanych oficerów wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza i wpisał się do księgi pamiątkowej. Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych.
IAR/PAP/Hryna
REKLAMA