Komisja Weryfikacyjna ogłosi decyzję ws. Noakowskiego 16
Komisja Weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji ma ogłosić w piątek decyzję ws. reprywatyzacji kamienicy przy ul. Noakowskiego 16. Udziały w nieruchomości należały m.in do męża prezydent Warszawy. Przewodniczący komisji Patryk Jaki zapowiedział, że będzie wnioskował o zwrot niesłusznie uzyskanych pieniędzy za kamienicę. O sprawie rozmawiali w Debacie Poranka Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska), publicysta Michał Matys i redaktor Marek Król (Tygodnik Sieci).
2017-12-22, 09:41
Posłuchaj
Jak zauważył Tomasz Sakiewicz, w przypadku kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 „są trzy poważne obszary złamania prawa przez Hannę Gronkiewicz-Waltz”. - Po pierwsze obszarem tym jest sama decyzja o zwrocie. Po drugie fakt, że zwracali się do niej ludzie błagając o pomoc i mówiąc, że są prześladowani. Brak reakcji miasta jest przestępstwem zaniechania. Trzecia rzecz to fakt, że kamienicę tę za pieniądze miasta wyremontowano przed jej oddaniem. Wszystkie te trzy elementy należy zbadać – stwierdził gość.
Z kolei zdaniem Marka Króla, „jeśli ktoś - pełniąc tak wysoką funkcję - nie potrafi dopilnować swoich urzędników, to jest to dyskwalifikujące”. – To dziedzictwo Tuska, które widać było także przy aferze Amber Gold. Im wyższe stanowisko tym mniejsza odpowiedzialność – stwierdził.
Przedwojennymi właścicielami kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 były osoby pochodzenia żydowskiego, które zginęły w czasie II wojny światowej. W 1945 r. Leon Kalinowski, wraz z Leszkiem Wiśniewskim i Janem Wierzbickim, zaczął posługiwać się w warszawskich urzędach antydatowanym na czas sprzed wojny pełnomocnictwem właścicieli do dysponowania przez niego ich nieruchomością.
Miał on sfałszować akt notarialny i wypisy z niego. Dzięki temu Kalinowski sprzedał kamienicę Romanowi Kępskiemu - wujowi Andrzeja Waltza - i Zygmuntowi Szczechowiczowi. Potem okazało się, że wojnę przeżyła Maria Oppenheim, żona jednego z dawnych właścicieli, która wykazała oszustwo. Pod koniec lat 40. Kalinowski został skazany na więzienie. Sąd unieważnił też wtedy pełnomocnictwa, którymi się posługiwał.
REKLAMA
Po wydaniu „dekretu Bieruta” Kępski i Szczechowicz wszczęli - jako pokrzywdzeni przez dekret - postępowanie o ustanowienie prawa własności czasowej gruntu pod kamienicą, czego odmówiono im w 1952 r. W 2001 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło orzeczenie z 1952 r. W 2003 r. prezydent m.st. Warszawy ustanowił prawo użytkowania wieczystego nieruchomości na rzecz kilkunastu spadkobierców Kępskiego i Szczechowicza, w tym - Andrzeja Waltza i jego córki. W 2007 r. 91 proc. udziału kamienicy nabyła od nich Fenix Group.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Grzegorz Jankowski.
Polskie Radio 24/PAP/pr
REKLAMA
Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 22.12.17
Godzina emisji: 8:06
Polecane
REKLAMA