Szef MON: Chorwacja i Polska mają wiele do zrobienia dla wzmocnienia NATO

- Chorwacja i Polska mają za sobą długą drogę współpracy i wiele do zrobienia dla wzmocnienia NATO i naszej obrony przed jakąkolwiek agresją - mówił w Krakowie szef MON Antoni Macierewicz po spotkaniu z ministrem obrony Chorwacji Damirem Krsticzeviciem.

2017-12-27, 15:50

Szef MON: Chorwacja i Polska mają wiele do zrobienia dla wzmocnienia NATO

Posłuchaj

Jak powiedział Antoni Macierewicz, rozmowy dotyczyły wzmocnienia sojuszu dwóch państw w ramach NATO, ale i w ramach państw Trójmorza (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Spotkanie odbyło się w krakowskim Centrum Operacji Lądowych - Dowództwie Komponentu Lądowego. Jak mówił Macierewicz, rozmawiano m.in. o wspólnych projektach w wymiarze politycznym, a także o konkretnych działaniach łączących Chorwację i Polskę, zarówno teraz jak i w przyszłości. - Szczególnie o przemyśle zbrojeniowym, o współpracy naszych fabryk, które zajmują się produkcją karabinów bojowych - doprecyzował minister obrony narodowej.

Szef MON poinformował, że taka współpraca zostanie rozpoczęta między chorwackim zakładem produkującym karabinki i polskim Łucznikiem zapewne w styczniu 2018 r.

- Nie ma wątpliwości, że nasz sojusz będzie dobrze wzmocniony porozumieniem obronnym, które zostanie podpisane w I kwartale przyszłego roku. Ono już jest na ostatnim etapie uzgadniania między naszymi premierami, po akceptacji ministerstw obrony narodowej - mówił dalej Macierewicz.

Jak dodał, współpraca pomiędzy Polską a Chorwacja będzie także realizowana w ramach PESCO, "w ramach trwałej współpracy strukturalnej, obronnej UE". - Tutaj prawdopodobnie będziemy koncentrowali się na inicjatywie wzmocnienia małych i średnich przedsiębiorstw przemysłu obronnego - powiedział szef MON.

- I Chorwacja i Polska mają za sobą długą drogę współpracy i wiele do zrobienia dla wzmocnienia NATO i wzmocnienia naszej obrony przed jakąkolwiek agresją. Jesteśmy razem i razem będziemy budowali pokój w Europie - podsumował Macierewicz.

REKLAMA

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej