Jaki był rok 2017 na świecie? Poznaj najważniejsze wydarzenia
Kryzys uchodźczy, wzrost napięć na Półwyspie Koreańskim czy konflikt na Ukrainie, ale także pierwszy rok prezydentury Donalda Trumpa, wybory w Niemczech i Francji oraz rozmowy dotyczące Brexitu. To niektóre z najważniejszych wydarzeń mijającego roku, o których opowiadają dziennikarze Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
2017-12-31, 15:24
Pogłębienie się chaosu na Ukranie to jedno z kluczowych wydarzeń 2017 roku. Grzegorz Ślubowski, redaktor naczelny Redakcji Publicystyki Międzynarodowej podkreśla, że na Ukrainie panuje przekonanie, że zbliża się trzeci "Majdan", a przeprowadzane reformy są niedostateczne.
Ukraina to nie jedyny punkt na mapie Europy, który był w centrum uwagi w mijającym roku. Za nami wybory we Francji, które przyniosły prezydenturę Emmanuela Macrona oraz wybory w Niemczech, których rezultaty ostatecznie wciąż się kształtują. Nadal trwają rozmowy niemieckich chadeków z socjaldemokratami dotyczące powstania "wielkiej koalicji".
Pod koniec października uwagę przykuła Hiszpania - wtedy rząd Katalonii ogłosił jednostronnie niepodległość. W odpowiedzi Madryt przejął władzę w regionie. W grudniowych wyborach w Katalonii zwyciężyli zwolennicy niepodległości, ale nie jest wciąż jasne, czy uda im się utworzyć rząd.
Na kształt polityki zagranicznej wpływały również negocjacje w sprawie Brexitu. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej stanowi wyzwanie dla obu stron. Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała, że nie będzie to "twardy Brexit". Michel Barnier główny negocjator KE ds. Brexitu mówił ostatnio, że przed nami ustalenia dotyczące gospodarki.
REKLAMA
Sytuacja na Półwyspie Koreańskim
- Świat już pojął, że Koreańczycy z północy mają groźną broń. Kryzys próbował rozwiązać prezydent USA Donald Trump - mówi Paweł Lekki, dziennikarz Redakcji Publicystyki Międzynarodowej.
Rok 2017 to pierwszy rok prezydentury Donald Trumpa, który opowiada się za zwiększeniem sankcji na Koreę Północną.
Decyzja amerykańskiego prezydenta wpłynęła ostatnio także na Bliski Wschód wywołując bardzo gwałtowne reakcje. Donald Trump zapowiedział przeniesienie ambasady USA z Tel Aviwu do Jerozolimy, uznając ją za stolicę Izraela. Natychmiast pojawiły się protesty świata arabskiego i sprzeciw większości państw członkowskich ONZ.
Bliski Wschód w mijającym roku zmagał się z bojówkami Państwa Islamskiego, długotrwałe walki toczyły się głównie w Iraku i w Syrii, która trwa w krzyzsie humanitarnym.
REKLAMA
Kryzys uchodźczy
- Rok 2017 to dalszy ciąg kryzysu uchodźców - podkreśla Dariusz Rosiak z Redakcji Publicystyki Międzynarodowej. - Zablokowany został jeden kierunek, zamknięto szlak bałkański, ale problem nadal istnieje - mówi dziennikarz. Dodaje, że zasady, które przyjęto w unijnym mechaniźmie relokacji kompletnie się nie sprawdziły, a Unia Europejska będzie musiała sobie radzić z naporem imigrantów w 2018 roku.
pr
REKLAMA