Dzieje kolekcji Czartoryskich i historia jej powstawania w Galerii Kordegarda

Do 14 stycznia 2018 w warszawskiej Galerii Kordegarda oglądać można wystawę „Czartoryscy. Historia kolekcji”. Myślą przewodnią ekspozycji jest przedstawienie sposobu kształtowania się prywatnej kolekcji w Polsce na przestrzeni lat. O wystawie mówiła w audycji Utracone-Odzyskane Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, szefowa Galerii Kordegarda.

2017-12-30, 18:01

Dzieje kolekcji Czartoryskich i historia jej powstawania w Galerii Kordegarda
Dama z gronostajem autorstwa Leonarda da Vinci. Foto: wikipedia.com

Posłuchaj

30.12.2017 Elżbieta Wrotnowska-Gmyz: Kolekcja Czartoryskich to zbiór wyjątkowy dla kultury narodowej
+
Dodaj do playlisty

Kolekcja, której początki datowane są na 1801 rok, po wielu przeprowadzkach, znalazła swe miejsce w Krakowie. Tam powstało Muzeum Książąt Czartoryskich niegdyś własność Fundacji Książąt Czartoryskich, działające pod opieką krakowskiego Muzeum Narodowego. Pod koniec 2016 roku Skarb Państwa nabył całą kolekcję. Wystawa „Czartoryscy. Historia kolekcji” organizowana w Galerii Kordegarda ma na celu przybliżenie tego niezwykłego zbioru. Ekspozycja stworzona została przy współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie.

Jak podkreślała Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, wystawa to opowieść o dziejach kolekcji i historii jej powstawania - Gdy nasi słuchacze nas odwiedzą przy ulicy Krakowskie Przedmieście 15, to zobaczą piękną szafę ekspozycyjną, w której ukryte są przepiękne przedmioty. To obrazy, srebra, majoliki włoskie, militaria. W gablotach mamy cenne rękopisy. Natomiast w ustronnej niszy mamy piękne grafiki – mówiła kierowniczka Galerii Kordegarda.

Według rozmówczyni Polskiego Radia 24 kolekcja Czartoryskich to zbiór wyjątkowy dla kultury narodowej. – W kameralnej galerii prezentowany jest wybór z kolekcji oraz przykłady zainteresowań twórców kolekcji. W folderze wystawy są wzruszające cytaty o tym, że założycielka kolekcji Izabela Czartoryska mówiła, że przez zbieranie narodowych pamiątek możemy ocalić pamięć o Polsce – wskazywała Wrotnowska-Gmyz.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu była Magdalena Ogórek.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 30.12.2017

Godzina emisji: 13:16


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej