Orszak Trzech Króli. Inicjatywa lokalnej społeczności
Orszak Trzech Króli to przedstawienie Jasełek, wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce i zagranicą. O zaangażowaniu różnych środowisk w to przedsięwzięcie, tradycji i historii orszaków Trzech Króli mówili w Polskim Radiu 24 m.in. Przemysław Goławski z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich i ks. Dariusz Kowalczyk z fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
2018-01-06, 10:29
Posłuchaj
Orszak Trzech Króli to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze - zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.
Mimo że scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo zbliżony, bo „napisany” 2 tys. lat temu, w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.
– Często słyszmy, że żyjemy w świecie laickim, postchrześciańskim. Tymczasem, kiedy widzimy tych wierzących, świętujących ludzi na ulicach miast i ogromną rzeszę dzieci, widzimy ich świadectwo wiary i rodzinności, która z tej wiary wynika – mówił ks. Dariusz Kowalczyk.
Dodał, że Święto Trzech Króli jest najstarszym świętem związanym z obchodami Bożego Narodzenia.– Tego dnia celebrujemy fakt przyjścia do żłobka betlejemskiego magów, mędrców ze wschodu - ludzi bardzo dobrze wykształconych - którzy poszukiwali zbawiciela świata – przypomniał ks. Kowalczyk.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Polskie Radio 24/pr
____________________
Data emisji: 6.01.17
Godzina emisji: 10:18
Polecane
REKLAMA