Kulisy przetargu na Caracale

Modyfikacja warunków zamówienia, a także informowanie o zmianach tylko jednego oferta – to zarzuty, o których, w kontekście przetargu na śmigłowce dla polskiej armii, mówił w Kulisach Spraw Wojciech Wybranowski, dziennikarz „Do Rzeczy”. Rząd PO-PSL w 2015 roku wybrał ofertę francuskiego Airbus Helicopters, później PiS nie doszedł do porozumienia ze spółką ws. umowy offsetowej.

2018-01-09, 19:50

Kulisy przetargu na Caracale
Śmigłowiec Caracal. Foto: flickr.com/navcent

Posłuchaj

9.01.18 Kulisy przetargu na Caracale
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, problemem w kontekście przetargu na śmigłowce był brak dostatecznych analiz. – Przetarg, który ogłoszono w 2012 roku, powinien być poprzedzony merytorycznymi analizami. Powinno się zbadać, ile jest śmigłowców w polskim wojsku, w jakim są one stanie i gdzie są potrzebne nowe maszyny – wskazywał Wojciech Wybranowski. – Śladu takich dokumentów w MON jednak nie ma – dodawał.

Dziennikarz „Do Rzeczy” przypomniał również, że początkowo do armii miało trafić 26 śmigłowców. Potem mówiono o nawet 70 maszynach, ostatecznie kupionych miało zostać 50 helikopterów. Zwyciężyła oferta koncernu Eurocopter (Airbus Helicopters), odrzucono propozycje firm Sikorsky i AgustaWestland. – Członkowie sejmowej komisji obrony narodowej twierdzą, że Francuzi byli informowani o wymaganiach minimum Polski, w kontekście offsetu – mówił Wojciech Wybranowski.

Tymczasem, w ostatnich dniach ubiegłego roku, Airbus wysłał do polskich władz informację o tym, że będzie chciał wyjaśnienia sprawy zerwania negocjacji offsetowych przed trybunałem arbitrażowym. Według Francuzów, strona polska, przystępując do rozmów, nie miała woli zawarcia umowy.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Łukasz Kurtz.  

Polskie Radio 24/zz

____________________ 

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

Data emisji: 9.01.18

Godzina emisji: 19.10


 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej