Konstytucja Biznesu: trwają prace w Sejmie
Posłowie pracują nad tak zwaną Konstytucją Biznesu. To zbiór przepisów, który ma ułatwić prowadzenie firm. Komisja gospodarki i rozwoju ma zaopiniować przepisy, którymi następnie zajmie się komisja do spraw deregulacji.
2018-01-09, 15:40
Posłuchaj
Przewodniczący sejmowej komisji Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej: propozycje rządu, choć nie budzą wątpliwości, trzeba jeszcze poprawić (IAR)
Dodaj do playlisty
Na "Konstytucję Biznesu" składają się projekty ustaw: Prawo przedsiębiorców, o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, projekt ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy wprowadzającej powyższe przepisy.
Przewodniczący komisji Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej uważa, że propozycje rządu, choć nie budzą wątpliwości, trzeba jeszcze poprawić. Zwraca on uwagę, że niektóre zapisy tej regulacji są zbyt ogólne i nie chronią przedsiębiorców. Jego zdaniem dobre prawo powinno uniemożliwić urzędnikom interpretację przepisów.
Wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj podkreśla, że resort zna większość uwag. Te, które były zgłaszane na etapie konsultacji i były już wcześniej wyjaśnione, nie mają szans na realizację. W pozostałych przypadkach ministerstwo jest gotowe do dyskusji.
Komisja gospodarki będzie w środę kontynuować prace nad tymi projektami.
REKLAMA
Konstytucję Biznesu Mateusz Morawiecki, pełniący jeszcze wówczas funkcję wicepremiera, ministra finansów i rozwoju, zapowiedział podczas Kongresu 590 w Rzeszowie jesienią ubiegłego roku. Ma ona przynieść istotną zmianę w funkcjonowaniu przedsiębiorców i poprawić jakość relacji między biznesem a administracją.
Istotna zmiana w funkcjonowaniu przedsiębiorców
"Konstytucja Biznesu" ma przynieść istotną zmianę w funkcjonowaniu przedsiębiorców i poprawić jakość relacji między biznesem a administracją. Zakładała pierwotnie m.in. powołanie rzecznika przedsiębiorców z uprawnieniem do wstrzymania dowolnej kontroli, jeżeli jest ona prowadzona z naruszeniem prawa, a jej kontynuowanie grozi przedsiębiorcy niepowetowaną szkodą. Przewiduje też wprowadzenie: działalności nierejestrowej, ulgi na start, zasady prymatu numeru NIP jako podstawowego numeru przedsiębiorców.
A Mateusz Morawiecki mówił o "Konstytucji Biznesu" w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki:
Źródło wideo: Polskie Radio
REKLAMA
Przełom w relacjach firm z administracją
"Konstytucja Biznesu" wprowadza m.in. zasadę "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone", domniemanie niewinności przedsiębiorcy i przyjazną interpretację przepisów prawa.
- Jednym z podstawowych założeń "Konstytucji Biznesu" jest wprowadzenie zasady wolności gospodarczej, w myśl hasła: "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone" - tłumaczył, przedstawiając projekt, Mateusz Morawiecki. - Druga zasada – zasada pewności prawa. Chcemy, aby zapisy, w tym również zapisy skarbowe nie mogły działać wstecz – dodaje.
Następną zasadą jest domniemanie niewinności.
Rozwiązania ułatwiające życie drobnemu biznesowi
Wśród proponowanych zmian będą też rozwiązania, które mają ułatwić prowadzenie drobnego biznesu.
REKLAMA
Jak mówił Mateusz Morawiecki, jest propozycja dla pracujących dorywczo, dla sprzedających przez internet, dla dorabiających studentów, handlujących na targu raz na tydzień tzw. zieleniną.
Działalność nierejestrowana do 1 tys. zł miesięcznie
- Chcemy zaproponować im nową formę działalności nierejestrowej. Nie było tego dotychczas w naszym porządku prawnym - mówił Mateusz Morawiecki.
Jak wyjaśniał, działalność nierejestrowana będzie możliwa do połowy minimalnego wynagrodzenia miesięcznego, czyli do poziomu 1 tys. zł.
Czeka nas likwidacja REGON
Wśród innych zmian jest także likwidacja numeru REGON, a także skrócenie okresu przechowywania dokumentacji na potrzeby wyliczenia emerytur.
REKLAMA
"Konstytucja Biznesu" przewiduje też utworzenie instytucji Rzecznika Przedsiębiorców. Planowany jest on jako organ interwencyjny w sprawach, gdzie naruszane są prawa przedsiębiorców.
#100zmiandlafirm
- podatnicy nie będą musieli występować o indywidualną interpretację podatkową, ponieważ działanie zgodne z „utrwaloną praktyką interpretacyjną” będzie podlegało ochronie;
- przy ustalaniu „utrwalonej praktyki interpretacyjnej” podatnicy będą mogli korzystać z interpretacji prawa przygotowanych dla innych przedsiębiorców;
- Ministerstwo Finansów przygotuje i zamieści na stronie internetowej objaśnienia najbardziej skomplikowanych przepisów podatkowych. Zastosowanie się do nich da ochronę w razie kontroli organów podatkowych;
- jeżeli kontrola skarbowa w trakcie wykaże, że firma prawidłowo stosowała stawkę VAT, późniejsza kontrola, do czasu zmiany interpretacji prawa, nie będzie mogła podważyć wcześniejszych ustaleń;
- kontrole będą przeprowadzane na podstawie analizy ryzyka, tzn. tam, gdzie ryzyko naruszenia prawa jest największe. Uczciwi przedsiębiorcy będą mieli mniej kontroli;
- urząd nie będzie mógł ponownie kontrolować spraw, które już wcześniej kontrolował. Tylko jedna kontrola w jednej sprawie;
- firmy będą zobowiązane prowadzić pełną księgowość dopiero po osiągnięciu przychodów netto w wysokości 2 milionów euro rocznie. Wcześniej było to 1,2 mln euro, a próg nie był zmieniany od 2008 r. Uproszczona księgowość jest nawet 5-krotnie tańsza;
- firmy będą musiały utworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych oraz wydać regulaminy pracy i wynagradzania dopiero po zatrudnieniu 50 pracowników, a nie 20 – jak to jest obecnie. Dotyczy to nie tylko blisko 50 tys. firm, które mają od 20 do 49 pracowników ale też 650 tys. przedsiębiorców zatrudniających od 1 do 19 pracowników. Będzie im łatwiej rozwijać firmę;
- drobne odstępstwa od projektu budowlanego (do 2 %) będą akceptowane bez żadnych formalności;
- szereg robót budowlanych nie będzie już wymagał zgłoszenia lub pozwolenia na budowę (np. parterowe budynki gospodarcze i wiaty do 35 m kw.).
IAR/PAP/Ministerstwo Rozwoju, awi
REKLAMA