Paweł Dunin-Wąsowicz o Polskiej Bibliotece Widmowej
To publikacja jak najbardziej realna, choć napisana o książkach zmyślonych. Jak powstał leksykon około dwóch tysięcy nieistniejących tytułów? Gościem audycji Między Kropkami był autor Polskiej Biblioteki Widmowej Paweł Dunin-Wąsowicz, pisarz i założyciel wydawnictwa Lampa i Iskra Boża.
2017-12-31, 20:00
Posłuchaj
Są tu rzeczy zmyślone całkowicie i takie, w których możemy domyślać się rzeczywistych dzieł ukrytych pod zmienionymi tytułami. Są tu książki dostrzeżone przez autora na rysunkowych półkach w polskich komiksach, a nawet aneks w postaci kilkunastostronicowej Polskiej Filmoteki Widmowej – fikcyjne filmy występujące w polskich książkach, w tym ekranizacje nieistniejących książek. To właśnie Polska Biblioteka Widmowa, która obejmuje leksykon książek zmyślonych i wplecionych w fabułę tych realnych.
Jak żartował jej autor, "przez ostatnie 20 lat latam za czymś co nie istnieje". W Polskim Radiu 24 wspominał, jak wpadł na pomysł pozbierania tytułów książek, które znalazł w innych publikacjach. – Na początku było to robione trochę po omacku. – Przeczytałem coś Lema, Wojciechowskiego czy Bratnego, dodałem coś z literatury obcej i tak powstało pierwsze wydanie Polskiej Biblioteki Widmowej. Potem wciąż zbierałem kolejne tytuły, choć ograniczyłem się do literatury polskiej i pewnych poloników z literatury obcej - relacjonował Paweł Dunin-Wąsowicz. Jego pracę wsparło Narodowe Centrum Kultury.
- Poczet Książek Widmowych jest bardzo duży. Wielu pisarzy wprowadza je jako rekwizyty, a czasem jako osie akcji. Jest to więc zbiór nieskończony – zaznaczył Dunin-Wąsowicz. - Nikt nie ogarnie całej literatury światowej. Starałem się dać obraz reprezentatywny, chociaż wiedziałem, że coś musiałem przeoczyć – dodał pisarz.
Gospodarzem audycji była Weronika Wakulska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
Między kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 30.12.17
Godzina emisji: 19.15
REKLAMA