Parlament Europejski: wraca sprawa wiz do USA. "Nie powinno być w UE krajów drugiej kategorii"
Komisja Sprawiedliwości Parlamentu Europejskiego ponownie zajęła się sprawą amerykańskich wiz dla Polaków. Według członków tej komisji jest "niedopuszczalne", że obywatele części krajów europejskich - w tym Polski - wciąż muszą ubiegać się o wizy, jeśli chcą pojechać do Stanów Zjednoczonych.
2018-01-16, 12:35
Posłuchaj
Europoseł Marek Jurek zaproponował podczas posiedzenia Komisji, by Unia Europejska wprowadziła wizy dla Amerykanów, jeśli USA nie zniosą obowiązku wizowego dla wszystkich krajów Unii.
- Gdybyśmy radykalnie powiedzieli, że "jeśli jutro nie dostosujecie się do naszych życzeń, to radykalnie zmienimy politykę wizową", to pewnie odniosłoby to odwrotny skutek. Ale zdecydowanie postuluję, żeby Komisja Europejska zapowiedziała, że jeśli w określonym czasie, np. w ciągu 18 miesięcy, nie dojdziemy do porozumienia w sprawie wiz, to Unia Europejska będzie musiała zmienić politykę wizową wobec Stanów Zjednoczonych - powiedział europoseł.
"Czas dawno minął"
Przewodniczący Komisji Sprawiedliwości, Claude Moraes wprowadzenia wiz dla Amerykanów nie bierze pod uwagę - w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiowa przyznał jednak, że czas na zniesienie wiz dla Polaków przez USA "dawno minął". Dodaje jednak, że sprawa jest bardzo skomplikowana.
- Problem polega na tym, że decyzja rządu amerykańskiego w sprawie wiz jest arbitralna. Wizą są objęte kraje, które postrzegane są jako "problematyczne", ponieważ mają wysoki wskaźnik odmów wizowych. Krajów takich jak Polska nie powinno być na tej liście, nie powinno być w Unii Europejskiej krajów drugiej kategorii - powiedział Claude Moraes.
REKLAMA
Nie tylko Polacy
Tylko pięć krajów w Unii Europejskiej objętych jest obowiązkiem wizowym przez Stany Zjednoczone. Oprócz Polski to Bułgaria, Chorwacja, Cypr i Rumunia. Bez wizy do Stanów mogą podróżować między innymi Czesi, Słowacy, Węgrzy, Litwini czy Estończycy.
Sprawa obowiązku wizowego dla części krajów wspólnoty europejskiej poruszany jest przez różne instytucje unijne od wielu lat. Wprowadzenie wiz dla Amerykanów przez Unię Europejską wymagałoby jednomyślności wszystkich krajów UE.
fc
REKLAMA