E-składka: jeden przelew, więcej pieniędzy w ZUS
Tak zwana e-składka to dla przedsiębiorców oszczędność czasu i pieniędzy -podkreślali podczas konferencji podsumowującej pierwszy miesiąc płatności składek na indywidualne numery rachunków -przedstawiciele ZUSu i resortu pracy.
2018-01-17, 21:30
Posłuchaj
Od 1 stycznia firmy, by opłacić wszystkie składki, wykonują do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko jeden przelew, a nie tak jak wcześniej - trzy czy cztery.
Od początku roku każdy przedsiębiorca ma do dyspozycji indywidualny numer rachunku, na który wpłaca składki bez podziału na poszczególne fundusze.
Oszczędność czasu i pieniędzy
− Przelewy nie muszą już być dodatkowo opisywane identyfikatorem płatnika oraz wskazaniem, za który miesiąc jest opłata -to ważna zmiana, która ułatwi życie przedsiębiorcom, podkreśla minister rodziny pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska.
Jak przypomina, nowe rozwiązanie dużo zmieniają – do tej pory przelewy były dedykowane, a więc obejmowały ubezpieczenie zdrowotne, fundusz pracy, fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych i ewentualnie fundusz emerytur pomostowych.
REKLAMA
− E- składka pozwala więc zaoszczędzić pieniądze, czas, ZUS będzie miał mniej błędów, mówi minister.
17 mld zł e-składki
− W ramach e-składki na indywidualny rachunek do ZUS trafiło już ponad 17 mld zł - poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
− Składki są więc większe o 10 proc. od wpływów ze stycznia 2017 r., składki opłaciło ponad 2 mln płatników, podkreśla prezes ZUS.
ZUS zyskał więcej pieniędzy
Wzrost wpłaconych składek wróży bardzo dobry rok finansowy dla FUS -zaznaczyła Minister Rafalska.
REKLAMA
To najlepsza informacja, jaką usłyszałam na początku roku, to pokazuje, że liczba zatrudnionych Polaków jest wysoka, tzw. pokrycie emerytur będzie jeszcze lepsze niż w 2017 r., gdy ta była najwyższa od 2001 r, mówi minister Rafalska.
Prezes Uścińska wyraziła satysfakcję, że tak duży projekt jest sprawnie realizowany. Podkreśliła też, że przed Zakładem ubezpieczeń społecznych jeszcze dużo zadań.
Aby pomóc przedsiębiorcom, ZUS chce także, za przykładem doradców emerytalnych, wprowadzić doradców dedykowanych do płatników składek.
Od 1 lipca 2018 r. zwolnienia tylko w drodze elektronicznej
W tym roku przed Zakładem stoi jeszcze jedno poważne wyzwanie - załatwienie kwestii e-zwolnień. Od lipca lekarz nie będzie już mógł wystawić choremu tradycyjnego, papierowego zwolnienia. Zostanie ono zastąpione przez elektroniczny dokument, który ma być od razu dostępny dla pracodawcy.
REKLAMA
Elżbieta Szczerbak, jk
REKLAMA