"Dziennik Gazeta Prawna": koniec bankowych przywilejów
Po bankowym tytule egzekucyjnym instytucje finansowe zostaną pozbawione ułatwień pozwalających im odzyskiwać nawet wielomilionowe długi bez wdawania się w proces sądowy z klientem. O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
2018-01-18, 08:13
Jak czytamy w gazecie, Ministerstwo Sprawieldiwości planuje usunąć z kodeksu postępowania cywilnego przepisy, który umożliwia bankom składanie pozwów przeciwkow dłużnikom wyłącznie na podstawie wyciągów z ksiąg bankowych.
Wystarczy oświadczenie
Obecnie, jak wskazuje adwokat dr Jacek Czabański, aby zacząć egzekwować zaległości, bankowi wystarczy tylko przedstawienie oświadczenia o tym, że ktoś jest mu winien określoną kwotę. Wówczas sądy wydają nakaz zapłaty, nie dochodząc nawet tego, czy wysokość zobowiązania się zgadza. Klient może co najwyżej zainicjować procedurę przeciwegzekucyjną, ale w takim wypadku musi w ciągu dwóch tygodnik zebrać dowody na swoją korzyść i wystąpić ze skargą. Sądy rzadko kiedy decydują się skierować sprawę do zwykłego rozpoznania.
Będą zmiany
Resort sprawiedliwości po skargach RPO zdecydował się zareagować i usunąć kontrowersyjny przepis przy nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, która jest w fazie konsultacji. Jak tłumaczy ministerstwo, skoro uprzywilejowanie dokumentu bankowego zostało wcześniej podważone przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku, który de facto skasował bankowe tytuły egzekucyjne, to nie ma powodu, aby funkcjonowało ono dalej w "zmutowanej" formule.
Więcej - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
REKLAMA
NRG, DGP, md
REKLAMA