Nowe obowiązki dla rolników. Chodzi o azotany

Znowelizowana ustawa prawo wodne wprowadziła obowiązek opracowania przez ministrów środowiska i rolnictwa programu działań, mającego na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Dlatego nowe uregulowania obejmą między innymi producentów rolniczych.

2018-01-19, 10:46

Nowe obowiązki dla rolników. Chodzi o azotany
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Nowe obowiązki dla rolników. Chodzi o azotany (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Rolników czekają inwestycje związane z modernizacją lub budową płyt obornikowych i zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych. Koszty będą dotyczyły 335 tysięcy gospodarstw i wyniosą około 800 milionów złotych.

Państwo pomoże rolnikom

Jak jednak mówi prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, zainteresowani rolnicy będą mogli liczyć na wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Będziemy starali się zgłaszać wnioski, by w ramach PROW-u były środki dla gospodarstw, które będą musiały ten standard podnieść - deklaruje.

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki potwierdza, że w ramach programu są zarezerwowane środki na modernizację gospodarstw w związku z regulacjami dotyczącymi azotanów. Na ten cel ma zostać przeznaczone 160 milionów złotych.

REKLAMA

Wsparcie nie tylko z PROW-u

Ale poza środkami z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich rolnicy będą mogli też liczyć na wsparcie z innych źródeł. Dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin w Ministerstwie Rolnictwa Bogusław Rzeźnicki mówi, że zostanie uruchomiony nowy mechanizm finansowy, realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który będzie miał formę tzw. instrumentów zwrotnych, czyli pożyczek dla rolników.

Wiceminister Ryszard Zarudzki zapewnia, że rolnicy będą mieli czas na niezbędne przygotowania do zmian i inwestycji. Obecnie resorty rolnictwa i środowiska pracują nad wytycznymi dla rolników. Pierwszy nabór wniosków o wsparcie rozpocznie się pod koniec tego roku.

Proponowany okres przejściowy dla gospodarstw wielkotowarowych ma trwać do 31 grudnia 2021 roku, dla mniejszych gospodarstw - do końca 2025 roku, a dla najmniejszych - do końca 2029 roku.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej