Niemcy: dziś decyzja SPD w sprawie wejścia do rządu
Dziś zapadnie decyzja, czy SPD wejdzie do rządu Angeli Merkel. Podejmą ją działacze partii na nadzwyczajnym zjeździe w Bonn. Kwestia ewentualnego wejścia SPD do rządu koalicyjnego cały czas stoi pod znakiem zapytania. Na temat rozstrzygnięć, które mogą zapaść w czasie obrad, mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Jan Bogatko.
2018-01-21, 12:51
Posłuchaj
Sytuacja stała się jeszcze mniej klarowna, po tym, gdy w piątek członkowie regionalnych struktur SPD w Nadrenii Północnej i Westfalii oraz Hesji zgłosili dodatkowe oczekiwania wobec przyszłej koalicji. Postulaty dotyczą korekty systemu ubezpieczeń zdrowotnych, zmiany zasad rozwiązywania umów o pracę, a także spornej kwestii łączenia rodzin uchodźców korzystających z tzw. pomocy subsydiarnej.
– 60 proc. Niemców uważa, że tzw. wielka koalicja jedynie zaszkodzi SPD. Jednak przewodniczący CSU Horst Seehofer uważa, że politycy tej partii zdecydują się na utworzenie rządu koalicyjnego. Również przychylam się do tej opinii. Uważam, że Martinowi Schulzowi uda się przekonać członków SPD do tego, by rozpocząć dalsze rozmowy na temat zawiązania koalicji – ocenił Jan Bogatko.
Jeszcze bardziej radykalni są działacze młodzieżówki SPD. Oni całkowicie odrzucają możliwość wejścia do rządu, którym ponownie miałaby kierować Angela Merkel.
Podobnego zdania są też liczni działacze SPD z Nadrenii Północnej i Westfalii, tradycyjnego matecznika tego ugrupowania. Obawiają się, że powtórka koalicji z chrześcijańską demokracją, skutkować będzie dalszym spadkiem poparcia. Obawy te nie są bezpodstawne, bo według aktualnych sondaży SPD nadal traci i obecnie może liczyć na sympatię 18 procent ankietowanych.
REKLAMA
– W przypadku braku zgody na kontynuacje rozmów koalicyjnych przez SPD, najprawdopodobniej zostaną ogłoszone przedterminowe wybory. Rząd mniejszościowy nie ma szans. Na to nikt raczej by się nie zdecydował. Nowe wybory byłyby niezbyt korzystną informacją, zarówno dla CSU, jak i dla partii Martina Schulza. Dlatego sądzę, że koalicja powstanie – dodał Jan Bogatko.
W opinii wielu niemieckich komentatorów podczas niedzielnego, nadzwyczajnego zjazdu SPD rozstrzygnie się więc nie tylko kwestia powstania przyszłego niemieckiego rządu, ale i dalsze polityczne losy Martina Schulza.
PAP/Polskie Radio 24/db
____________________
REKLAMA
Data emisji: 21.01.18
Godzina emisji: 12.15
REKLAMA